Twoja wyszukiwarka

PAWEŁ WERNICKI
DŻUMA BALSAMEM NA BOLĄCE STAWY
Wiedza i Życie nr 11/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 11/1998

Dżuma jest wręcz symbolem śmiertelnej choroby zakaźnej i zapracowała na taką opinię. Czarna Śmierć, jak ją nazywano, przenoszona za pośrednictwem szczurzych pcheł, zabiła w średniowieczu miliony ludzi w Azji i Europie. Jednak wyniki prac naukowców z Porton Down zdają się wskazywać, że nawet z najgorszej zarazy można mieć pożytek, jeśli się tylko dobrze ją pozna.

Zmienione chorobowo kolano

Jedno z białek bakterii dżumy (Yersinia pestis) może tłumić odczyny zapalne. Nazywane antygenem V, pomaga zarazkom przetrwać w zaatakowanym organizmie, tłumiąc jego odporność. Prawdopodobnie oddziałuje na cytokinę, interleukinę 10, która z kolei zmniejsza wytwarzanie innej cytokiny, odpowiedzialnej za reakcję zapalną.Także neutrofile, białe ciałka krwi niszczące obce mikroorganizmy, są powstrzymywane przez antygen V od migracji w stronę zainfekowanego miejsca.

Gdy Yersinia pestis wnika do organizmu, bakterie są transportowane do węzłów chłonnych, jednak udaje im się stamtąd wymknąć i wywołać chorobę. Gdyby nie zmniejszenie odpowiedzi immunologicznej, zabijałby je odczyn zapalny.

Pchła szczurza

Badania przeprowadzone na myszach, cierpiących na chorobę odpowiadającą ludzkiemu zapaleniu stawów, wykazały skuteczność terapii białkiem. Być może, okaże się ono skuteczne także w innych chorobach o podłożu autoimmunologicznym, na przykład zapaleniu jelit - chorobie Leśniowskiego- -Crohna. Praktyczne zastosowanie tego odkrycia byłoby bardzo znaczącym osiągnięciem, gdyż samo tylko reumatoidalne zapalenie stawów dotyczy wielu milionów ludzi na całym świecie. Trwają prace nad wyodrębnieniem aktywnych fragmentów antygenu V - mniejsze cząsteczki to łatwiejsze wytwarzanie leków i niższe koszty.

"New Scientist", 2138/1998

Fot. Internet