Twoja wyszukiwarka

PAWEŁ WERNICKI
COŚ NA KSZTAŁT ŚWIDRA
Wiedza i Życie nr 11/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 11/1998

Naczynia krwionośne są zwykle uważane za biologiczny odpowiednik rur wodociągowych, czyli cylindryczne, elastyczne rurki, którymi płynie czerwona ciecz. Badania prowadzone w londyńskim Imperial College dowodzą, że jest to model zbyt uproszczony. Zespół specjalistów, przy użyciu rezonansu magnetycznego i komputerowego modelu stosowanego w badaniu aerodynamiki samolotów, sporządził trójwymiarowe modele naczyń i zbadał zachowanie się w nich krwi.

W rzeczywistości tętnice i żyły mają kształt nieco helikalny, zbliżony do korkociągu. I nie bez powodu. O ile w cylindrycznej rurze prędkość przepływu cieczy jest zróżnicowana, większa w środku, mniejsza przy ściankach, o tyle w skręconej przepływ w całym świetle jest bardziej równomierny. Dzięki temu zmniejsza się osadzanie na ścianach złogów miażdżycowych, więc nie tak łatwo tworzą się zakrzepy.

Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że równomierny przepływ zwiększa również wydzielanie substancji ochronnych. Nadanie nieco skręconego kształtu na przykład przeszczepom naczyń stosowanym w kardiochirurgii może przedłużyć życie pacjenta o całe lata. Wkrótce próby na świniach.

"New Scientist", 2134/1998