Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
CYBORG?
Wiedza i Życie nr 11/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 11/1998

Profesor Kevin Warwick, szef wydziału cybernetyki angielskiego uniwersytetu w Reading, jest pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono w sierpniu br. implant, zawierający mikroprocesor. Szklana kapsułka długości 23 mm i szerokości 3 mm mieści w sobie odpowiedni układ scalony oraz cewkę elektromagnetyczną.

Celem eksperymentu jest zbadanie, w jaki sposób ludzki organizm może współpracować z tego typu urządzeniami. Jedną z funkcji aparatu jest informowanie nosiciela o liczbie otrzymanych listów elektronicznych: w chwili przekroczenia progu uczelni specjalna aparatura wykrywa obecność Warwicka i przez głośniki centralny komputer informuje go o nadesłanej korespondencji.

Na zwołanej specjalnie konferencji prasowej prof. Warwick mówił o możliwych innych zastosowaniach tego typu implantów, niekiedy mocno dyskusyjnych: na przykład do przymusowego nadzorowania posiadaczy broni palnej, których wejście do strzeżonego pomieszczenia byłoby automatycznie wykrywane i sygnalizowane policji. Kapsułka miała być usunięta po dziesięciu dniach od wszczepienia.

Serwis internetowy InfoBeat