Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
W GOŚCINIE U ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Wiedza i Życie nr 12/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1998

Mamy grudzień. W numerze każdego pisma powinno się znaleźć coś okolicznościowego, świątecznego. Jak najłatwiej uzyskuje się obecnie takie materiały? Czytelnicy niniejszej rubryki - mam nadzieję - odpowiedzieli chórem: z Internetu, jak wszystko!

Wezwany do odpowiednich działań przez sekretariat redakcji, wpisałem do (darmowej a znakomitej, polecam!) zespolonej maszyny wyszukiwawczej o nazwie "Copernic '98" słowa Santa Claus, czyli po naszemu Święty Mikołaj. Onże Kopernik pracuje tak, że łączy się z pewną liczbą serwisów wyszukiwawczych typu AltaVista czy Yahoo i wysyła odpowiednie zapytanie do wszystkich jednocześnie, uzyskane zaś rezultaty montuje w gustowną stronę internetową i automatycznie wysyła do przeglądarki, co bardzo przyspiesza proces znajdowania potrzebnej informacji.

Dla informacji obok reprodukuję ekran Kopernika po zakończeniu poszukiwań; zwrócił mi 50 adresów, czyli maksymalną liczbę (do tylu go ograniczyłem zupełnie świadomie, bo nie chciałem grzebać w Sieci zbyt długo: czasu na napisanie tekstu nie miałem wiele...).

Przystąpiwszy do przeglądania witryn, znalazłem kilka godnych Państwa uwagi. Zanim podam adresy i garść dalszych informacji, odpowiedzmy sobie na narzucające się - zapewne - Czytelnikom pisma, bądź co bądź popularnonaukowego, pyta- nie: kto to właściwie był, ów święty Mikołaj?

Otóż jest to - napra- wdę! - postać historyczna. Żył w IV wieku naszej ery. Nie jest pewna jego data urodzenia, zmarł natomiast około roku 342. Był biskupem Miry (to miasto w Licji, w Azji Mniejszej), wedle przekazu tradycyjnego - wielkim dobroczyńcą (dziś powiedzielibyśmy zapewne filantropem), wspierającym ubogich. Od tej jego pięknej pasji wywodzi się zwyczaj obdarowywania sympatycznych nam osób w Mikołajki (6 grudnia, jeśli ktoś nie pamięta) oraz związanie świętego z prezentami bożonarodzeniowymi. Mikołaj jest dziś czczony przede wszystkim w kościołach katolickim (od X wieku) i prawosławnym, gdzie nazywa się go "Mikołajem Cudotwórcą"; jednakże jest obecny w tradycji także wielu innych wyznań chrześcijańskich. Powyżej reprodukujemy jedną z najstarszych jego podobizn.

Pora na pierwszy adres; jest on taki: http://www.claus.com/.To bardzo sympatyczna witryna, na której znajdą coś dla siebie i dorośli, i dzieci. W szczególności można się stąd dowiedzieć, że Santa Claus jest amerykańską "wersją" naszego św. Mikołaja, który przybył do Ameryki jako Sint Klaas wraz z pierwszymi osadnikami holenderskimi. Osiedlił się wraz z nimi w Nowym Amsterdamie - mieście znanym dzisiaj jako Nowy Jork. Wedle obecnie obowiązującej wersji, ów Santa Claus wyprowadził się jednak z USA i obecnie mieszka na biegunie północnym. Kto chce, może tam do niego wysłać list elektroniczny - oczywiście, korzystając z tej właśnie witryny.

Drugi adres wart odwiedzenia jest taki: http://www.mofile.fi/santa/. Trzeci: http://www.north-pole.net/index.htm; jak widać ("North Pole"), w samej nazwie domeny mamy już wspomniany wyżej biegun północny. I wreszcie adres czwarty: http://www.santa.com/, to już witryna czysto komercyjna (nawiasem mówiąc, na jednej z reprodukowanych tu stron znalazłem wyrazy ubolewania, że święty Mikołaj w naszej współczesnej cywilizacji skomercjalizował się już jednak ponad miarę...), za pośrednictwem której możemy dokonać dość ciekawych zakupów najróżniejszych upominków.

Jest to jednak usługa - po pierwsze - dla mających karty kredytowe, po drugie zaś dla odważnych: przyznam się Czytelnikom, że sam jeszcze nigdy nie dokonałem żadnej takiej transakcji: niezbyt lubię ujawniać w Sieci nu-mer mojej karty, bardziej wierząc w umiejętności hackerów niż tych, którzy ją chronią. Wiem doskonale, że ten numer może sobie spisać byle panienka z kasy, w której zapłaciłem rachunek, ale... No cóż, człek ze mnie starej daty; rzec można "obora informatyczna"...

Mniejsza z tym. Wesołych Świąt i sympatycznego Nowego Roku życzę Wam, kochani, w imieniu całej redakcji. Oby nam żadne "błędy Tysiąclecia" nie zepsuły humoru!