Twoja wyszukiwarka

ALOJZY CISZKIEWICZ
KAWKA ALBINOS
Wiedza i Życie nr 2/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/1999

Ta dziwnie ubarwiona kawka została sfotografowana przy ruchliwej ulicy w centrum Sandomierza.

Zwykle widujemy kawki z czarnymi piórami o niebieskawym połysku, tylko głowa tych ptaków z tyłu i boku jest siwa. Przyczyną powstawania anomalii w ubarwieniu mogą być niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku. Bielactwo, czyli zanik pigmentów zabarwiających skórę i pióra, zdarza się najczęściej. Ptak albinos ma jaśniejsze lub zupełnie białe plamy różnych rozmiarów, a w skrajnych przypadkach wszystkie pióra stają się białe.

Fot. Waldemar Dziuba

Badania wskazują, że przyczyn tego zjawiska może być kilka: mutacje genetyczne wywołane zanieczyszczeniem środowiska, niedobór jakiegoś składnika w pokarmie lub pożywienie zawierające dużą ilość substancji toksycznych. A czasami bywa nią po prostu zranienie bądź starzenie się ptaka. Nietypowo ubarwione osobniki mogą mieć także inne zaburzenia, na przykład gorzej latają, są bardziej agresywne, mniej związane ze stadem.

Zima sprzyja obserwacjom, gdyż zimujące ptaki często żerują stadami. Nie należy jednak mylić pospolitej kawki (Corvus monedula) z występującą na wschodzie kraju formą Corvus monedula soemmeringii, która nieco od niej się różni - ma białe plamy na bokach szyi i jaśniejszą plamę na głowie. Dlatego bywa błędnie uznawana za kawkę o nietypowym ubarwieniu.

Niestety, ornitolodzy obserwują coraz większą liczbę ptasich odmieńców nie tylko wśród kawek.