Twoja wyszukiwarka

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI
KUP PAN KSIĘŻYC!
Wiedza i Życie nr 3/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/1999

Każdy może mieć na własność kawałek naszego naturalnego satelity. Wystarczy dać ogłoszenie w prasie i przygotować odpowiednią ilość gotówki. Uczyniwszy tak, agenci FBI udaremnili próbę sprzedaży okazu skały księżycowej za 5 mln dolarów. Ku ich zaskoczeniu - autentycznej.

Źródło: NASA

Większość skał, przywiezionych z Księżyca przez astronautów w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, znajduje się wciąż pod kontrolą rządu USA. Nieliczne okazy trafiły w ręce przedstawicieli rządów innych państw jako prezenty dla ich narodów, gdzie są zwykle dobrze chronione. Zakup prawdziwej skały z Księżyca na wolnym rynku jest więc praktycznie niemożliwy, a wszystkie tego typu oferty okazują się zwykle oszustwem. Chyba, żeby zdarzył się ten niezwykle rzadki przypadek...

Federalne Biuro Śledcze (FBI) od dawna prowadziło dochodzenie w sprawie handlu fałszywymi próbkami księżycowymi. Trop zaprowadził ich do człowieka, który twierdził, że kupił swoją ważącą nieco ponad gram próbkę od emerytowanego honduraskiego oficera i teraz próbował ją odsprzedać. Zaaranżowano spotkanie i ujęto handlarza wraz z towarem. Ponieważ rząd Hondurasu otrzymał od USA "księżycowy prezent", odesłano skałę do identyfikacji. Dokonał jej, z pozytywnym efektem, Eugene Cernan, astronauta z Apollo 17, który własnoręcznie tę próbkę pobrał.

Associated Press