Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ RÓŻYCZKA
WYKRYWACZ BAKTERII
Wiedza i Życie nr 3/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/1999

Jak wykryć bakterie szybko, prosto i tanio? "Bioprocesor" skonstruowany przez brytyjskich naukowców (University of Wales) pozwala wykrywać, klasyfikowaći oceniać ilościowo bakterie dzięki poddaniu ich działaniu prądu elektrycznego (wytwarza je sieć miniaturowych elektrod stukrotnie cieńszych niż ludzki włos).

Fot. London Press Service

Urządzenie wielkości karty kredytowej wykrywa chorobotwórcze drobnoustroje zarówno we krwi, jak i moczu czy stolcu, i to w ciągu minut, a nie dni, jak przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Szczególnie ważne jest to, żebadanie można wykonać z dala od dobrze wyposażonych ośrodków diagnostycznych, bo przecież dopiero dokładne poznanie przyczyny zakażenia umożliwia skuteczne leczenie.

Diagnostyka medyczna nie jest zresztą jedynym możliwym zastosowaniem bioprocesora. Pozwala on też badać wodę na obecność chorobotwórczych bakterii oraz pasożytów i w ten sposób także ratować ludzkie życie. Prace prowadzące do skonstruowania urządzenia sfinansowało (1.5 mln funtów) brytyjskie ministerstwo Handlu i Przemysłu.

"London Press Service", 72/1998