Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SZUKAJCIE, A ZNAJDZIECIE
Wiedza i Życie nr 4/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1999

...powiada Pismo (Ewangelia wg św. Mateusza 7,7) - i mogłoby to być cudownym sloganem reklamowym dla całego Internetu. Jak wiadomo, rzeczywiście - dobrze poszukawszy - można tu znaleźć wszystko.

Szukać można jednak rozmaicie. Najczęściej korzystamy w tym celu bezpośrednioz wyszukiwarek - takich jak słynne Yahoo, AltaVista czy inny HotBot, alboz programów zintegrowanych typu Copernic 98, które automatycznie rozsyłają nasze zapytania do kilkunastu czy niekiedy kilkudziesięciu wyszukiwarek. Pierwsza metoda ma oczywiste ograniczenie - nawet najlepsza wyszukiwarka nie zdoła przeanalizować, a przedtem sama dla siebie opisać, całej Sieci; druga nie uwzględnia wielu nowych wyszukiwarek czy tzw. portali (swego rodzaju wyspecjalizowanych "bramek" do Internetu). W obu wypadkach możemy mieć pewność, że analiza nie będzie kompletna.

Dlatego warto śledzić powstawanie w Sieci nowych wyszukiwarek czy owych portali - a także mieć orientację w istniejących zasobach, niekiedy wielce egzotycznych. Staram się panować nad witrynami związanymi z nauką, szczególnie zaś z naukami ścisłymi i przyrodniczymi. I oto właśnie mam przyjemność zaprezentować Państwu mało znane miejsce sieciowe: witrynę Internet Scout Project. Oto jej adres: http://wwwscout.cs.wisc.edu/scout/

SIECIOWY "TROPICIEL"

- bo tak można z grubsza przetłumaczyć tę nazwę na polski - jest witryną Wydziału Informatyki University of Wisconsin-Madison, sponsorowaną przez amerykańską National Science Foundation, instytucję tak poważną, że już sam ten fakt jest wystarczającą rekomendacją. Uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy akademiccy, a także ludzie po prostu zainteresowani osiągnięciami współczesnej nauki, znajdą tu dla siebie coś ciekawego i nowego dosłownie codziennie.

"Tropiciel" daje nam do dyspozycji przede wszystkim dwie "flagowe" usługi: Raport Tropiciela (The Scout Report) oraz Wydarzenia Sieciowe (Nethapenings); ta druga to wykaz ciekawych imprez, związanych z nauką, których można się spodziewać w najbliższym czasie w Internecie - ta pierwsza zaś, dla mnie o wiele ciekawsza, to bieżący serwis naukowo-techniczny, niosący informację o najnowszych wynikach badań naukowych. Ów serwis można zaabonować (zadarmo!) i otrzymywać do swej elektronicznej skrzynki pocztowej raz w tygodniu, przy czym można sprecyzować swoje zainteresowania w jednym z trzech kierunków: techniki i nauk ścisłych, nauk społecznych oraz nauk ekonomicznych.
 

CO DZIĘKI "TROPICIELOWI" ZNALAZŁEM CIEKAWEGO?

Sporo. Witryna oferuje nie tylko owe serwisy - raporty, ale i dostęp do bogatych zasobów archiwalnych, specjalną "maszynę wyszukiwawczą" (dzięki niej znalazłem na przykład kilka ciekawych witryn matematycznych, o których istnieniu dotychczas nie miałem pojęcia), wreszcie możliwość dotarcia do dobrze poklasyfikowanych opracowań specjalistycznych.

Znalazłem tu m.in. godny uwagi raport o klasyfikacji (czy, jak kto woli, rankingu) uczelni i szkół amerykańskich. Dziś ma to pewne znaczenie i w Polsce, bowiem w związku ze zmianami kursów walutowych kształcenie dziecka w USA stało się dla niektórych z nas zupełnie realne; warto tedy zajrzeć na odpowiednią witrynę i znaleźć coś interesującego. Tym bardziej że witryna umożliwia szukanie wedle dość skomplikowanych reguł za pomocą łatwego w obsłudze formularza. Ja zażądałem - tytułem eksperymentu - podania spisu uczelni o niskim poziomie aresztowań studentów ze względu na nadużywanie narkotyków i alkoholu, wysokim poziomie usług dla studentów, wysokiej reputacji naukowej i niskim poziomie przestępczości w ogóle; okazało się, że te kryteri aspełnia... jedna jedyna uczelnia, słynny Princeton University.

Bardzo bym chciał, aby powstała witryna poświęcona polskim szkołom średnimi wyższym. Dopóki jej jednak nie ma - oto adres amerykańskiej: http://www.memex-press.com/cc/index.html

Dzięki "Tropicielowi" dotarłem również do kompletnego i niezwykle ciekawego raportu o zmianach pogody w roku ubiegłym (proszę zwrócić uwagę: piszęte słowa w styczniu i już ten raport był gotowy!). Reprodukuję z niego- aby Państwa zachęcić - dwa ciekawe obrazki: wspaniałe zdjęcie satelitarne słynnego huraganu Mitch z 27 października 1998 roku oraz wykres wieloletnich zmian średniej rocznej temperatury naszego globu od roku 1880 do chwili obecnej; tendencja wzrostowa jest na tym wykresie wprost porażająca. Czy rok 1999 ustanowi kolejny rekord?

Tymczasem - oto adres całego raportu (przypominam: jak i poprzednio, odnaleziony dzięki "Tropicielowi"): http://www.ncdc.noaa.gov/ol/climate/research/1998/annual/

Znalazłem również adres i witrynę ciekawej organizacji nauczycielskiej. Jej skrócona nazwa to po prostu 21CT, pełna zaś 21st Century Teachers Network, czyli Sieć nauczycieli 21 stulecia. Naszych szanownych Czytelników, ambitniei twórczo uczących w szkołach średnich (i władających jako tako angielskim- ale to, umówiliśmy się, uznajemy za elementarz?), poszukujących nowych technik i pomysłów dydaktycznych - zapraszam w miejsce http://www.21ct.org/html/

Polecam Państwu "Tropiciela". To świetne i kształcące miejsce; nie zbadałem go jeszcze do końca, ale tak mi się spodobało, że spieszę z gorącymi rekomendacjami. Jestem pewien, że dzięki tej witrynie znajdę niebawem mnóstwo zupełnie nowych zasobów, które będę mógł przedstawić na tych łamach.