Twoja wyszukiwarka

ILONA BENDYK
INTELIGENTNA KAMERA
Wiedza i Życie nr 5/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1999

W Wielkiej Brytanii trwają intensywne prace nad skutecznymi sposobami inwigilacji niebezpiecznych osób. Jedna z metod polega na zainstalowaniu kamer skierowanych na ulice i ciągłym obserwowaniu przewijającego się przez nie tłumu ludzi. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby osoby obserwujące ekrany telewizorów mogły odnaleźć poszukiwanego wśród tysięcy przechodniów. Postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji umożliwia rozwiązanie tego problemu.

Fot. LPS

Brytyjska firma Software and Systems International stworzyła system informatyczny zwany "Mandrake" (Mandragora), która wykorzystuje ostatnie osiągnięcia z zakresu technologii sieci neuronowych. Komputer analizuje część twarzy między brwiami i brodą oraz między skroniami. Ignoruje natomiast kapelusze, fryzury, włosy na twarzy, okulary i biżuterię. Potrafi rozpoznać twarz z wielu profili. Obrazy wszystkich zarejestrowanych przez kamerę osób docierają do komputera i są porównywane z bazą danych. W razie podobieństwa zarejestrowanego obrazu z zapisem archiwalnym włącza się alarm.

Twórcy nowego systemu mają nadzieję, że pomoże on zarówno w ściganiu przestępców, jak również w poszukiwaniu zaginionych dzieci.