Twoja wyszukiwarka

TOMASZ ŁĘSKI
POMIDORY ZAPOBIEGAJĄ NOWOTWOROM
Wiedza i Życie nr 5/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1999

Coraz więcej danych wskazuje na to, że jedzenie pomidorów w większym stopniu zapobiega powstawaniu nowotworów niż do tej pory sądzono. Raport opublikowany w lutym, w piśmie wydawanym przez amerykański Narodowy Instytut Raka, porównał wyniki 72 różnych programów badawczych mających na celu określenie związku pomiędzy zapadalnością na raka a konsumpcją pomidorów.

Fot. PhotoDisc

Wyniki niemal połowy opublikowanych analiz wykazały, że osoby, w których diecie znajduje się dużo pomidorów lub ich przetworów, o wiele rzadziej (przeciętnie o 40%) zapadają na kilkanaście różnych rodzajów nowotworów w porównaniu z osobami jedzącymi niewielkie ilości tych produktów. Jak można było się spodziewać, żadne z badań nie wykazało rakotwórczego działania pomidorów.

Nie do końca wiadomo, który ze składników zawartych w pomidorach jest odpowiedzialny za ich antynowotworowe właściwości. Wiele wskazuje na to, że powstawanie nowotworów hamowane jest przez zawarte w nich związki, mające właściwości przeciwutleniaczy, które obniżają w ludzkim organizmie stężenie wolnych rodników, które obciąża się sporą częścią odpowiedzialności za przyspieszanie procesów nowotworowych. Przeciwutleniaczem bardzo obficie występującym w pomidorach jest likopen. Jednak badania wskazują na to, że sam likopen nie jest w stanie dać tak wyraźnego efektu przeciwnowotworowe-gojak całe pomidory.Dlatego też naukowcy sądzą, że sekret dobroczynnej aktywności pomidorów kryje się w skomplikowanym współdziałaniu wielu, wchodzących w ich skład, substancji.