Twoja wyszukiwarka

PRZEMYSŁAW MROZOWSKI
KIELICHY, MONSTRANCJE, SZATY...
Wiedza i Życie nr 5/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1999

Najcenniejsze arcydzieła sztuki sakralnej w perspektywie ośmiu stuleci - od X do XVIII wieku - obrazujące rolę Kościoła w dziejach kultury artystycznej w Polsce, można obejrzeć od 15 maja do 8 sierpnia na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie.

Fot. Maciej Bronarski

Monstrancja z fundacji biskupa Adama Stanisława Grabowskiego, dzieło Jana G. Schlaubitza z około 1752 roku; własność Archidiecezji Warmińskiej

Po raz pierwszy tak szeroko otworzą się przed publicznością skarbce najbardziej szacownych świątyń polskich, gdzie wybitni specjaliści dokonali wyboru niespełna stu najcenniejszych zabytków złotnictwa - naczyń liturgicznych i przedmiotów kultu, oraz hafciarstwa - szat liturgicznych, uzupełnionych o gobeliny. Na wystawie można obejrzeć dzieła tej miary, co słynna patera z końca XII wieku, fundacji księcia Mieszka III Starego, dziś przechowywana w Kolegiacie Mariackiej w Kaliszu, czy też kielich zwany Królewskim ze skarbca katedry gnieźnieńskiej. Z bardzo licznych fundacji króla Kazimierza Wielkiego ocalało do naszych czasów niewiele; wśród nich eksponowane w Zamku wielkiej piękności kielichy: kaliski i stopnicki. Monstrancja z kościoła Bożego Ciała w Poznaniu, z około 1400 roku, została ufundowana przez Władysława Jagiełłę.

Prezentowane są także dary, które legatem testamentowym kardynała Fryderyka Jagiellończyka przekazane zostały katedrze gnieźnieńskiej, monstrancja złożona przez jego brata, króla Zygmunta I, na Jasnej Górze czy wreszcie szaty liturgiczne sprawione kosztem Anny Jagiellonki do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Niezwykle bogato prezentują się naczynia i szaty liturgiczne oraz przedmioty kultu epoki baroku, pochodzące ze skarbców katedr: gnieźnieńskiej, wawelskiej, poznańskiej, wrocławskiej, oliwskiej i lubelskiej, z krakowskich i lubelskich klasztorów.

Wystawa ma upamiętniać jubileusz pontyfikatu Jana Pawła II oraz uświetnić tegoroczną pielgrzymkę Ojca Świętego do Polski.