Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
NIE TYLKO DLA NAUCZYCIELI
Wiedza i Życie nr 5/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1999

MATEMATYKA 2001

Muszę przyznać się do czegoś, czego sam nie cierpię: do grzechu stereotypowegomyślenia. Już raz wytknął mi jeden z Czytelników, że świętego Mikołajaszukałem wyłącznie po angielsku; teraz drugi zwrócił mi uwagę, że nie opisałemdotychczas bardzo ciekawej polskiej witryny, poświęconej w dodatku mojejulubionej dziedzinie wiedzy, tj. matematyce.

Otóż rzeczywiście: znałem ten adres i... zapomniałem o nim. Zupełnie średnimwytłumaczeniem jest powoływanie się na to, że Sieć jest w gruncie rzeczyprawie kompletnie anglojęzyczna, a wpisanie polskich terminów do odpowiednichpól programów wyszukiwawczych akurat w wypadku tej witryny nic nie dało.Ona jest po prostu dobra i pożyteczna, a dziennikarski obowiązek nakazywałzarekomendować ją już dawno. Kajając się tedy, czynię to niniejszym. Matematyka2001, przeznaczona dla nauczycieli i zainteresowanych tematem uczniów starszychklas szkół podstawowych, prowadzona przez zespół Wydawnictw Szkolnych iPedagogicznych, zawiera wiele ciekawych elementów: scenariusze lekcji,zbiory zadań, opisy różnych łamigłówek... A poza tym jest ładnie zaprojektowana.Dlaczego zaś witryna nazywa się akurat Matematyka 2001? Wyjaśnienie jestw niej samej; radzę zajrzeć!

Adres: http://www.wsip.com.pl/serwisy/m_2001/index.htm

SPYTAJ EKSPERTA

Coraz popularniejsze stają się - ogromnie przeze mnie lubiane, inspirującei wielce przydatne, szczególnie w praktyce pedagogicznej - interakcyjnewitryny, oparte na pomyśle "nadeślij pytanie, odpowiemy ci". Ostatnio wswoich sieciowych wędrówkach trafiłem w tym względzie na coś nowego; witrynajest bezpretensjonalna, nie udziwniona i wykorzystuje naprawdę godny wysokiegouznania ruch społeczny ochotników. Nazywa się All experts ("Wszyscy eksperci")i można w niej skontaktować się elektronicznie z jednym z aż 2.5 tys. dyżurującychspecjalistów właściwie od wszystkiego. Można nadsyłać pytania dotyczącenie tylko nauki, ale i religii, sportu, rozrywki, polityki, medycyny, inwestycjigiełdowych, miłości i seksu, wychowywania dzieci...

Administratorzy witryny obiecują odpowiedź na każde nadesłane pytaniew ciągu maksimum trzech dni. Ponieważ personalia ekspertów są ujawnione,więc znalazłszy tam swojsko brzmiące nazwisko pani Karen Wojcinski, spytałemją... czy jest naszą rodaczką. Odpowiedź przyszła następnego dnia: i faktycznie,Karen ma polski rodowód, choć - niestety - naszym językiem nie włada. Przyokazji napisała z humorem, że zadałem jej najłatwiejsze pytanie, jakiedostała w czasie całej współpracy z tym sympatycznym zespołem.

Adres: http://www.allexperts.com

POSTAĆ

Wyobrażam sobie, że światły nauczyciel korzysta w swej pracy nie tylkoz podręczników, programów i instrukcji ministerialnych, ale także obficieczerpie z publikacji popularnonaukowych: książkowych i prasowych. Jestemzaś pewien, że zdolny i ciekawy świata uczeń bez takich tekstów po prostunie może się obyć. Stąd w tej rubryce będzie teraz o możliwości zapoznaniasię (niestety - tylko w języku angielskim) z twórczością jednego z najsłynniejszychdziś dziennikarzy naukowych naszego globu: Walta Mossberga. Dziennikarstwonaukowe - co wielu skądinąd pozornie inteligentnym ludziom trudno niekiedypojąć - też ma swoje światowe gwiazdy, nie mniej słynne od laureatów Nobla;wystarczy przywołać tu nazwiska Pierre'a de Latila, sir Ritchie Calderaczy wielkiego podróżnika, określającego się jednak z dumą mianem dziennikarza,Thora Heyerdahla. W dziedzinie informatyki takimi gwiazdami są John Dvorak,Jim Seymour czy Bill Machrone. No i teraz Mossberg...

51-letni Walt Mossberg, absolwent dwóch uniwersytetów, w tym nowojorskiejColumbii, który zadebiutował w prasie w 1970 roku, jest twórcą i jedynymautorem poświęconejkompute-rom rubryki Osobista technikawsłynnym "WallStreetJournal", którą prowadzi bez przerwy od 1991 roku. Rubryka ta - dziękijego talentowi - stała się nieoczekiwanie dla redakcji jedną z najpopularniejszychw tym poważnym piśmie ekonomicznym.

Prowadzi też - raz w tygodniu - drugą rubrykę o niesamowitej zgoła popularności,pod nazwą Skrzynka pocztowa Mossberga, w której odpowiada na dowolne pytaniadotyczące komputerów (podobnie jak All experts, tyle że jednoosobowo; choć,jak znam zwyczaje w prasie USA, na pewno ma do dyspozycji kompanijkę dokumentalistówi jakiś plutonik sekretarek i asystentek).

Nie mniej znane niż "Wall Street Journal" pismo "Newsweek" nazwało Mossberganajpotężniejszym arbitrem współczesnego świata komputerowego, zaś tygodnik"Time", pisząc o nim, użył sformułowania najbardziej wpływowy dziennikarzkomputerowy globu. To tylko niektóre z opinii o tym niezwykłym człowieku,który po osiemnastu latach uprawiania dziennikarstwa politycznego uległpasji komputerowej i stał się najwyższej klasy ekspertem, dwukrotnie jużnominowanym do dziennikarskiego Nobla, tj. nagrody Pulitzera.

Myślę, że warto zajrzeć na jego witrynę. Jest tam zawsze ostatni artykułWalta oraz kompletne archiwum jego wszystkich tekstów z "Wall Street Journal"z ostatniego kwartału.

Adres: http://ptech.wsj.com/

UNIWERSYTET WIRTUALNY

I - na zakończenie tego spotkania z Siecią - anonsuję Państwu polską inicjatywę,na którą - prawdę powiedziawszy - od dawna czekałem. Otóż mamy już w InternecieUniwersytet Wirtualny - witrynę, dzięki której można sobie w dość komfortowychwarunkach (przy założeniu łatwego dostępu do Sieci) postudiować: na razieinformatykę i problemy integracji europejskiej na poziomie podyplomowym,informatykę oraz zarządzanie i marketing na poziomie licencjackim i wreszcieznów informatykę oraz ekonomikę i organizację biznesu na poziomie technikum(policealnym). Nauka jest płatna, przez Internet można ściągnąć sobie podręcznikii skrypty, aby - pouczywszy się w domu - dojechać na okresowe spotkaniekonsultacyjne czy egzamin. Aż się dziwię, że jest niewiele takich inicjatyw(słownie jedna) i z tak - cokolwiek by powiedzieć - ubogą programowo ofertą.Dobre i to, ale nie sposób się oprzeć wrażeniu, że władze polskich "normalnych"uczelni nie dostrzegają ciekawego i wymagającego stosunkowo niewielkichinwestycji źródła pieniędzy...

Adres: http://www.uniwersytet-wirtualny.edu.pl/index1.htm