Twoja wyszukiwarka

ILONA BENDYK
SIEDMIOMILOWE BUTY
Wiedza i Życie nr 6/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/1999

Podpatrywanie przyrody jest niezwykle kształcące. Czego można się od niej nauczyć? Na przykład nowego sposobu poruszania się. Keahi Seymour z Coventry University w środkowej Anglii obserwował i badał skoki kangurze. W efekcie skonstruował "buty" naśladujące sposób poruszania się kangurów. Każdy taki "but" wyposażony jest w dwie sprężyny, tylną długości 25.0 cm i przednią długości 10.2 cm, a także w podpórki pod kolana.

Źródło: LPS

Badania wykazały, że kangury potrafią magazynować energię, powstającą w wyniku kończącego fazę skoku uderzenia o ziemię. Znaczną część tej energii absorbuje bardzo elastyczne ścięgno, podobne do ludzkiego ścięgna Achillesa, by wykorzystać ją przy kolejnym skoku. Analogicznie działa but Seymoura.

Uniwersytet w Coventry opatentował nowy wynalazek, a pomysłowy student otrzymał stypendium od Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures and Commerce w wysokości 1125 funtów szterlingów.

Być może, nowymi butami zainteresują się turyści, jednostki wojskowe lub osoby mające kłopoty z poruszaniem się. A może, podobnie jak deskorolki czy łyżworolki, przyczynią się do powstania nowej aktywności sportowej i nareszcie będzie można sobie pobrykać!