Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
WIRTUALNY REJS
Wiedza i Życie nr 9/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/1999

Zdalnie sterowany jacht - prawdziwy, lecz z wirtualną załogą - płynie zportu Bayona w Hiszpanii do Wilhelmshaven w Niemczech. Plan rejsu opracowanow szczecińskiej Wyższej Szkole Morskiej.

Źródło: Internet

Trimaran "Relationship" ma 11,5 m długości i 53 m2 żagla.Trasa wiedzie przez 8 portów atlantyckich i liczy ponad 11 tys. mil. Rejspotrwa około roku. Jednostka zawinie na Wyspy Kanaryjskie, do Dakaru, Recife,Trynidadu, na Bermudy, do Nowego Jorku, Irlandii i wreszcie do niemieckiegoportu Wilhelmshaven. Stamtąd do Hanoweru statek przeprowadzi już prawdziwazałoga. W planach jest wystawienie jachtu na targach EXPO'2000 w Hanowerze.

Wizualizacja przyrządów pokładowych

Podróż jachtu jest zdalnie nadzorowana z dwóch centrów kontrolnych przeztrzy komputery w niemieckim mieście Furtwangen, gdzie - w tamtejszej WyższejSzkole Zawodowej - zrodził się pomysł podróży bezzałogowego żaglowca. Pomysłodawcyzwrócili się w czerwcu 1997 roku do szczecińskiej WSM o opracowanie planurejsu z uwzględnieniem ograniczeń nawigacyjnych, hydrometeorologicznychi statecznościowych.

Na pokładzie jachtu są umieszczone kamery, które przekazują zdjęciajednostki i akwenu. W ten sposób naukowcy z centrów dowodzenia mogą śledzićpodróż trimarana. Także internauci mają możliwość śledzenia tych informacji.Informacje o podróży można znaleźć na stronach WWW Wyższej Szkoły Morskiejw Szczecinie: http://www.wsm.szczecin.pl/pl/serwis/relationship

Widok z kamery na statku

"Relationship" miał wyruszyć w podróż dookoła świata rok temu. Jednakze względów organizacyjnych i technicznych strona niemiecka opóźniła iograniczyła realizację projektu. Po określeniu statusu bezzałogowej jednostkikonieczne okazało się uzyskanie odpowiednich zezwoleń na rejs. Organizatorówzobowiązano również do zapewnienia stałej asysty jednostki załogowej. Takiwarunek postawiło Ministerstwo Transportu Niemiec, było to zresztą zgodnez zaleceniami naukowców z WSM. Trimaranowi towarzyszy więc w zasięgu widzialnościkatamaran "Moby Dick" z 5-osobową załogą. Jednostka ta jest wyposażonaw sprzęt radiowy, umożliwiający przejęcie kontroli w sytuacjach awaryjnych.