Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
VIZACT 2000 - NIESPODZIEWANY NOWY CZŁONEK RODZINY...
Wiedza i Życie nr 10/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/1999

Zupełnie niespodziewanie pod koniec maja firma Microsoft ogłosiła, że zapośrednictwem Internetu została udostępniona użytkownikom na całym świeciewersja demonstracyjna pierwszego programu do aktywizacji tekstów, Vizact 2000.Vizact 2000 włączono do grupy Microsoft Office; służy on do nadawania zwykłymdokumentom dynamicznego charakteru publikacji internetowej. Za pomocą tegoprogramu użytkownicy mogą łatwo tworzyć nowe pliki HTML lub modyfikowaćistniejące, zmniejszając przeładowanie publikacji informacjami i poprawiającjej komunikatywność. Bezpłatna wersja próbna (potem w poprawionej wersji)dostępna była pod adresem http://www.eu.microsoft.com/vizact/.

Ściągnęliśmy ją oczywiście (choć nie jest mała i proces ściągania trwałbardzo długo) i po kilku tygodniach używania możemy stwierdzić, że jestto program wart uwagi. Vizact 2000 jest kolejnym narzędziem zwalniającymużytkowników z konieczności opanowywania szczegółowej wiedzy technicznejo tworzeniu witryn internetowych. Mogą oni, używając tego programu, sterowaćpojawianiem się lub znikaniem z opracowywanej strony sieciowej takich elementów,jak tekst, ilustracje, dźwięki i animacje, a także określać czas ich wyświetlaniai rodzaj reakcji na wskaźnik myszki czytelnika. Vizact pozwala na pracęw znajomym środowisku Office. Dzięki możliwości korzystania z załączonychw nim gotowych efektów i kreatorów można łatwo zrobić duże wrażenie naodbiorcach. Znający język HTML mogą przy tym tworzyć własne kreatory, wykorzystującich otwartą architekturę.

Jestem przekonany, że nowy produkt firmy Billa Gatesa spodoba się użytkownikomco najmniej tak samo jak FrontPage, potężne narzędzie do budowy witrynsieciowych, do którego można już w Internecie znaleźć mnóstwo uzupełnieństworzonych przez bawiących się tym programem informatyków i grafików.Vizact jest w użyciu jeszcze prostszy, a służy do podobnych celów i podniektórymi względami otwiera przed programistą - a także amatorem - zupełnienowe możliwości.

Niestety, Microsoft nie powiedział nic konkretnego na temat włączeniaprogramu do pakietu Office 2000 (poza zapowiedzią, że tak będzie). Tymczasemów pakiet ukazał się już w sprzedaży w wielu kombinacjach, we wrześnium.in udostępniono kilka wersji polskich - a Vizacta w nich nie ma...

Dodatkowe informacje, a także szczegółowy opis procesu tworzenia Vizacta(po angielsku) i jego znaczenia dla użytkowników można znaleźć na stronie http://www.eu.microsoft.com/presspass.