Twoja wyszukiwarka

ANDRZEJ GORZYM
MŁODZI POLACY NA PODIUM
Wiedza i Życie nr 12/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1999

Znakomicie spisała się polska reprezentacja we wrześniu w Salonikach podczas finałów XI Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. MICHAŁ KSIĄŻKIEWICZ (19 lat), absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podopieczny Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, zdobył pierwszą nagrodę (jedną z trzech równorzędnych) za pracę poświęconą wykorzystaniu porostów do oceny czystości powietrza. Oprócz zaszczytów laureatowi przyznano 5 tys. euro oraz, jako nagrodę dodatkową, staż badawczy na Seszelach.

Jedną z trzech równorzędnych trzecich nagród (1500 euro) zdobył MACIEJ WALCZAK (19 lat), absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Henryka Sucharskiego w Kępnie, obecnie student chemii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, za pracę prezentującą nową metodę chemicznej syntezy aminoalkilofosforanów nukleozydów, która może znaleźć zastosowanie w medycynie.

Trzecim reprezentantem Polski był PRZEMYSŁAW BORATYŃSKI (19 lat), absolwent XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, który pojechał do Salonik z pracą pt. Własności biologiczne i chemiczne lektyny wyizolowanej z eukaryota.

Polacy uczestniczyli w tym konkursie po raz piąty, zdobywając wcześniej drugie i trzecie nagrody. W tym roku w finałach zaprezentowano 57 prac 85 autorów z 29 krajów, m.in. z USA, Japonii, Korei Płd. i Izraela. Ocenia się, że w tej edycji konkursu wzięło udział ponad 30 tys. młodych naukowców w wieku 15-19 lat.

Organizatorem polskich eliminacji do Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej jest Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Reprezentacja na przyszłoroczne finały, które odbędą się w Amsterdamie, zostanie wyłoniona wiosną.