Twoja wyszukiwarka

BARBARA POKORSKA
KLEJNOTY
Wiedza i Życie nr 12/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1999

Jeśli brak Państwu pomysłu, jak ozdobić strój na bal sylwestrowy czy na szaleństwa karnawałowe 2000 roku, trzeba koniecznie odwiedzić Galerię Nusantara warszawskiego Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Nowogrodzkiej. Tam, wśród prezentowanych ponad 400 obiektów biżuterii azjatyckiej, na pewno znajdzie się jakiś ciekawy wzór. Długie włosy można by upiąć niezwykle ozdobną szpilką, taką jak ta pochodząca z Chin, pokazana na zdjęciu poniżej.

Szpilka do włosów, Chiny, druga połowa XIX wieku, srebro pozłacane, wypełnione turkusowymi piórkami zimorodka

Na wystawie biżuterię hinduską reprezentują m.in. pochodzące z Radżasthanu przepiękne bransolety ze srebra. Z Afganistanu i Jemenu można podziwiać naszyjniki wysadzane turkusami lub koralami. Z Indonezji i Oceanii pochodzą ozdoby wykonane z muszli, skorupy orzecha kokosowego, trawy oraz wyprawionej skóry. Znajdzie się też coś interesującego dla panów: mongolskie zawieszki - przyborniki toaletowe ze srebra, ozdobionego... jedwabiem.

Naszyjniki z Papui-Nowej Gwinei zdobione zębami świni (z lewej) i muszelkami kauri (z prawej)

Kolorowe zdjęcia prezentowane na wystawie pokazują sposób noszenia biżuterii w Azji, często odbiegający od tradycyjnych wzorów europejskich. Warto zobaczyć - wystawa zatytułowana Klejnoty bogów i ludzi czynna jest tylko do końca roku.

Zdjęcia: Eugeniusz Helbert Ze zbiorów MAiP