Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
STATYSTYKA, ZNAKI, POEZJA
Wiedza i Życie nr 12/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1999

Zacznijmy od czegoś niesłychanie pouczającego i ciekawego: od witryny z danymi statystycznymi, i to interakcyjnej. Witryna o nazwie Infonation (ryc. 1) jest poza tym niezwykle łatwa w użyciu. Najpierw - na części z mapą - wybieramy jeden z sześciu kontynentów, następnie na liście, która ukaże się w drugiej z ramek, zaznaczamy najwyżej siedem krajów do porównania, naciskamy przycisk Data menu i zostajemy przeniesieni do listy danych do wyboru. Teraz wskazujemy interesujące nas statystyki, można wybrać do pięciu jednocześnie - i natychmiast (lub niemal natychmiast - w zależności od szybkości naszego połączenia z Siecią) widzimy na ekranie stosowną tabelkę. Dla przykładu - z naszego regionu geograficznego wybrałem Polskę, Rosję, Rumunię, Słowację oraz Słowenię i zażądałem informacji o przeciętnym trwaniu życia, liczbie egzemplarzy dzienników, przypadającej na 1000 mieszkańców danego kraju, liczbie zabójstw na 100 tys. mieszkańców, wreszcie procencie analfabetów. Wyniki, jak to zwykle bywa, trochę mnie zaskoczyły: nie sądziłem, że aż tak marnie wypadamy z prasą (ryc. 2) i że akurat pod tym względem przoduje Rumunia; nie zgadłem też, iż w tym porównaniu zupełnie nieźle prezentuje się długość życia Polaków...

Adres: http://www.un.org/Pubs/CyberSchoolBus/infonation/e_infonation.htm

Nawiasem mówiąc: warto w tej ścieżce adresowej cofnąć się o jeden lub więcej kroków (kto nie wie, jak to zrobić - wyjaśniam: skreślić we wpisanym w pole adresowe przeglądarki adresie wszystkie znaki aż do kolejnego ukośnika "/" i nacisnąć klawisz Enter; można to robić tyle razy, ile jest ukośników). Zawsze otrzyma się coś ciekawego, ale to już proszę sprawdzić osobiście...

Następna witryna - o nazwie identycznej jak adres SYMBOLS.com. - zawiera, jak podają jej twórcy, ponad 2500 znaków i symboli związanych z kulturą Zachodu, połączonych w 54 grupy wedle stosownych charakterystyk graficznych. Historia, znaczenie, dzieje każdego z symboli zostały szczegółowo wyjaśnione w 1600 obszernych artykułach. Mamy tu doprawdy imponującą kolekcję - od symboli, rytych na kle mamuta przez ludzi z Cro-Magnon do tajemnych znaków trampów i malowanych w metrze graffiti. Jest to nieocenione źródło wiedzy dla specjalistów zajmujących się socjologią kultury, ale może być też inspiracją dla artystów. Zawartość witryny przegląda się na dwa główne sposoby: przy wykorzys-taniu zwykłego indeksu słów lub bardzo interesująco zorganizowanego indeksu graficznego, w którym określa się opisowo (niestety, po angielsku..., ile jednak razy mówiliśmy, że ten język trzeba dziś znać?) wygląd poszukiwanego znaku.

Adres: http://www.SYMBOLS.com

Tyle ode mnie. A teraz witryna wybrana przez jednego z naszych Czytelników. Pan Wojciech Makowski tak oto namawia do wizyty na stronie Poems from the planet Earth, znajdującej się pod adresem http://redfrog.norconnect.no/~poems:

Jest to prawdopodobnie największe archiwum poetyckie w Sieci. Licznik odwiedzin przekroczył 3 mln, wierszy jest już 30 tys., a codziennie dochodzi około 50 nowych. Strona jest wynikiem kolektywnego wysiłku - każdy może wpisać ulubiony wiersz w dowolnym języku. Dominuje angielski, lecz polskiego jest również sporo, każdy znaczący poeta figuruje w indeksie, szczególnie bogato prezentuje się zbiór wierszy Szymborskiej.

Strona jest bardzo dobrze zorganizowana - oddzielne miejsca na wiersze, na eseje i refleksje, wiadomości i dyskusję nad prawami autorskimi, indeks wszystkich poetów i wyszukiwarka, jeżeli nie chcemy korzystać z indeksu. Strona jest uboga w grafikę, więc działa szybko, poza tym wszystko można bez problemu ściągnąć. Dlatego sądzę, że warto ją rozreklamować.

Sprawdziłem, w istocie. Dziękuję za tę witrynę; warto czasem zapomnieć o kwarkach, pierwiastkach, statystyce i w ogóle całej nauce, by zanurzyć się po szyję w dobrej poezji. Co ja mówię: warto! Trzeba, koniecznie! Panie Wojciechu, drobny upominek wysyłamy pocztą.