Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ RÓŻYCZKA
WYNIKI SZÓSTEGO KONKURSU ASTRONOMICZNEGO "WIEDZY I ŻYCIA"
Wiedza i Życie nr 12/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1999

Częściowe zaćmienie Słońca przy iglicy ratusza w Krotoszynie

Fot. M. Pawlik

I nagroda (teleskop Cassegraina o średnicy 25 cm): Łowcy Zaćmień - Grupa Przyjacielska "Dzwon" za pięknie opracowane fotoreportaże z kilku zaćmień Księżyca i Słońca.

II nagroda (teleskop Cassegraina o średnicy 15 cm): Jarosław Czaja z Bytomia za program komputerowy do wyszukiwania ciał Układu Słonecznego na zdjęciach nieba.

III nagroda (teleskop Newtona o średnicy 15 cm): Koło Fizyczno-Astronomiczne "Copernicus" z Lęborka za najlepszy reportaż z ostatniego zaćmienia Słońca.

IV nagroda (teleskop Newtona o średnicy 9 cm): Radosław Smolec z Grudziądza za pracę Obserwacyjne wyznaczanie odległości do Jowisza. Ruch satelitów Jowisza.

V nagroda (refraktor o średnicy 5 cm): Jarosław Bandurowski z Zabrza za stronę internetową poświęconą meteorytom i meteorytyce ( http://friko5.onet.pl/ka/jba1/).

Grupa Przyjacielska "Dzwon", zdobywcy I nagrody

Wyróżnienia w postaci rocznej prenumeraty "Wiedzy i Życia" otrzymują (w kolejności alfabetycznej): Paweł Białak z Leszna za program komputerowy Astroatlas, Sebastian Burczak i Małgorzata Derfla ze Starachowic za cykl rysunków Kosmiczna podróż, Krzysztof Kamiński z Poznania za raport z obserwacji ostatniego zaćmienia Słońca (podczas której wyznaczył momenty początku i końca zjawiska), Tomasz i Lech Lepkowscy z Poznania za program komputerowy Księżycowy poszukiwacz, napisany z okazji 30. rocznicy lądowania na Księżycu, Anna Neweta z miejscowości Mroczki Małe za pracę Wszechświat, jaki znamy, Damroka Reglińska z Kartuz za pracę Wyznaczanie promienia Ziemi, Robert i Beata Rosiowie z Warszawy za pracę Selenografia, selenofotografia i selenohistoria oraz za pracę bez tytułu poświęconą m.in. ostatniemu zaćmieniu Słońca, Maciej Rządkowski z Sochaczewa za nomogramy astrofotograficzne, Karol Zwilling z Katowic za cykl zdjęć ilustrujących ostatnie zaćmienie Słońca oraz Tomasz Zwoliński z miejscowości Lipiny Nowe za pięknie zaprezentowaną kolekcję meteorytów.

Korona słoneczna

Fot. S. Soberski

Jurorzy (Andrzej Gorzym, redaktor naczelny "Wiedzy i Życia"; Michał Różyczka; Grzegorz Wardziński, doktorant w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika i wieloletni sekretarz Klubu Astronomicznego "Almukantarat") przejrzeli 178 przesyłek zawierających prawie 200 opracowań (otrzymaliśmy o połowę więcej prac niż w roku ubiegłym!). Zgodnie z naszymi oczekiwaniami największą liczbę prac (ponad 70) poświęcono sierpniowemu zaćmieniu Słońca.

Pierścionek z diamentem

Fot. S. Soberski

Na drugim miejscu uplasowały się pisemne opracowania różnych tematów i problemów astronomicznych; na trzecim - prace obserwacyjno-fotograficzne poświęcone obiektom innym niż Słońce. Przysłano też kilkanaście prac komputerowo-multimedialnych, kilka prac plastycznych i kilka takich, które nie dawały się łatwo sklasyfikować (w tej ostatniej grupie znalazły się m.in. wyróżnione nomogramy astrofotograficzne).

Niektórzy używali bardzo oryginalnych filtrów...

Fot. M. Skwierawski

Radosław Smolec, jeden z tegorocznych laureatów, oprócz nagrodzonej przysłał trzy inne prace, z którymi mieliśmy wyjątkowo dużo kłopotu. Choć pisał je uczeń szkoły średniej, zostały naładowane bardzo zaawansowaną matematyką (równania różniczkowe cząstkowe, transformata Fouriera) i utrzymane niemal na poziomie prac magisterskich; oprócz tego jedną z nich napisano po angielsku (powstała podczas pobytu autora w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie).

Mgławica "Koński Łeb", rysunek z cyklu "Kosmiczna podróż"

Rys. S. Burczak i M. Derfla

Po długich dyskusjach postanowiliśmy nie włączać jej do konkursu, wyrażając jednocześnie najwyższe uznanie dla wiedzy i umiejętności ich autora. Przeważył argument, iż prace konkursowe powinny być zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika "Wiedzy i Życia".

W Warszawie niebo było chwilami zachmurzone

Fot. Grażyna Niewiadomska z Warszawy

Radku, serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy pięknej kariery naukowej. Odnieś się ze zrozumieniem do naszej decyzji: konkurs "WiŻ" jest konkursem amatorów i dla amatorów, a Ty - jako autor tych trzech prac - jesteś już zawodowcem!!!

Drugi kontakt

Fot. K. i R. Awsiuk

Wśród uczestników znajdowaliśmy niemal pewnych wygranej optymistów i zrezygnowanych pesymistów, którzy wprawdzie wzięli udział w konkursie, ale z góry wykluczali możliwość uzyskania nagrody lub wyróżnienia, "bo szansę to i tak mają tylko ci, co już mają teleskop".

Rzadka chwila, gdy wszyscy cieszą się brakiem słońca

Fot. M. Skwierawski

O tym, że do wygranej nie jest potrzebny teleskop, świadczy lista laureatów i wyróżnionych. Zaś na cały konkurs najlepiej patrzeć tak, jak Łukasz Strojwąs z Wrocławia, który pisze: Cieszę się że w ramach "Konkursu Astronomicznego" wielu miłośników astronomii ma szansę na przedstawienie własnych osiągnięć.

Zaćmienie jak na dłoni...

Fot. M. Kuzia

Oczywiste jest, że nieliczni zdobędą nagrody, ale przecież nie o to chodzi - liczy się bowiem głęboka satysfakcja związana przede wszystkim z możliwością "pochwalenia się" własnymi osiągnięciami. Mam nadzieję, że jeżeli nie w tym, to w następnym numerze "WiŻ" uda nam się zamieścić jedno ze zdjęć przysłanych przez Łukasza.

Zaćmienie 11 sierpnia 1999 w obiektywie Tomana Lina z koła "Copernicus"