Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
SYGNAŁY - PALMTOP DLA PROFESJONALISTÓW
Wiedza i Życie nr 1/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 1/2000

Wszystko w jednym, czyli kieszonkowy kombajn komputerowy

Kieszonkowe komputery do niedawna spełniały rolę jedynie luksusowych zabawek dla biznesmenów. Pozwalały sporządzić krótkie notatki, zaplanować spotkanie czy wprowadzić do pamięci listę telefonów. Visor, nowy palmtop firmy Handspring, rewolucjonizuje rynek tych urządzeń.

Visor pozornie niczym nie różni się od swoich konkurentów. Podobnie jak PalmPilot, używa oprogramowania Palm OS współpracującego zarówno z pecetami, jak i komputerami firmy Apple. Podstawowe oprogramowanie zawiera: książkę adresową i telefoniczną, notatnik, program do obsługi poczty elektronicznej, prosty arkusz kalkulacyjny oraz kalkulator. Droższa wersja palmtopa zaopatrzona jest dodatkowo w przystawkę umożliwiającą szybkie przesyłanie danych przez magistralę USB.

Cała tajemnica Visora, odróżniająca go od dotychczas produkowanych palmtopów, tkwi w wymiennych modułach Springboard, które można zamontować we wnęce pod tylną obudową komputera. Moduły te działają w systemie plug and play nie wymagają instalowania sterowników ani oprogramowania. Mogą one zamienić Visora w odbiornik GPS, telefon komórkowy, odtwarzacz muzyki w systemie mp3, encyklopedię lub po prosu w grę elektroniczną.

Najtańsza wersja Visora z 2 MB pamięci RAM kosztuje 149 dolarów. Za 100 dolarów więcej można kupić wersję luksusową zaopatrzoną w 8 MB pamięci oraz złącze USB. Niestety, na razie palmtop ten dostępny jest jedynie w Internecie pod adresem www.handspring.com.