Twoja wyszukiwarka

BOGDAN ŻURAWSKI
SYGNAŁY - W GÓRĘ NILU, W GŁĄB CZASU
Wiedza i Życie nr 2/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/2000

Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Warszawie prezentuje kulturę i sztukę Sudanu.

Wystawa W górę Nilu, w głąb czasu ukazuje starożytny i współczesny Sudan przez pryzmat odkryć Polskiej Połączonej Ekspedycji Archeologicznej do Doliny Nilu Środkowego, kierowanej przez dr. Bogdana Żurawskiego z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Odkrycie w okolicy współczesnej miejscowości Sonijat starożytnego miasta Tergedum (Tergebe), opisanego w Historii naturalnej Pliniusza Starszego oraz w tekstach staroegipskich, było archeologiczną sensacją 1997 roku. To właśnie z jednej z egipskich świątyń Tergedum, odkopanej przez Polaków w latach 1997-1999, pochodzą prezentowane na wystawie figurki z brązu przedstawiające bogów egipskich.

Oprócz tego oglądać można również m.in. wyposażenie grobów kurhanowych (ceramika, broń żelazna i ozdoby mosiężne) odkopanych między III a IV kataraktą na Nilu, broń i ozdoby plemion sudańskich, amulety starożytne i współczesne, siodła, rzędy i stroje wielbłądzie, misy magiczne, biżuterię srebrną, XIX-wieczne przedmioty codziennego użytku itp.

Najważniejsze spośród ponad 500 stanowisk archeologicznych odkrytych dotąd przez Połączoną Ekspedycję można oglądać na zdjęciach lotniczych wykonanych za pomocą sterowanych drogą radiową aparatów fotograficznych podwieszonych do ogromnych latawców skrzynkowych.

Trzy lata prac Połączonej Ekspedycji między Starą Dongolą a odległą od niej o 150 km Ez-Zumą zmieniły obraz historii osadnictwa w tym rejonie Afryki. Twierdze średniowieczne na prawym brzegu Nilu, odkryte przez polskich archeologów, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Wystawa jest czynna do końca czerwca 2000 roku.