Twoja wyszukiwarka

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI
SYGNAŁY - KLIMATOLODZY APELUJĄ O POSPOLITE RUSZENIE
Wiedza i Życie nr 2/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/2000

I ty możesz przyczynić się do uratowania naszej planety!

Do tej pory naukowcy z programu SETI zdołali namówić ponad milion użytkowników domowych komputerów, by wspomogli ich w poszukiwaniu pozaziemskiej inteligencji. Teraz podobną propozycję, pod kryptonimem Casino-21, wysunęli naukowcy z IPCC (International Panel on Climate Change) - międzynarodowego zespołu badawczego zajmującego się prognozowaniem przyszłych zmian klimatu.

Od 1992 roku, kiedy powołano IPCC, klimatolodzy próbują ocenić, jak zmienia się globalny klimat Ziemi i czego można się spodziewać w przyszłości. Krótko mówiąc, chodzi o tzw. globalne ocieplenie [patrz: Czy człowiek zmienia klimat?, "WiŻ" nr 5/1998; Nieco cieplej, "WiŻ" nr 1/1999]. Prognozy te opierają się głównie na komputerowych modelach klimatycznych, wśród których obecnie prym wiedzie brytyjski HadCM3. Problem w tym, że przewidywanie na 50 lat naprzód zmian tak chaotycznego twóru, jak ziemski klimat, można przeprowadzić tylko metodą prób i błędów.

Zdaniem autorów propozycji, prawdopodobnej odpowiedzi może dostarczyć tylko statystyka, oparta na setkach tysięcy przebiegów modelu, a to wymaga dużych mocy obliczeniowych, pieniędzy i dużo czasu. Rozwiązaniem może być, jak w przypadku SETI@home, skorzystanie z gigantycznej łącznej mocy domowych i biurowych komputerów, które mają dostęp do Internetu. W końcu model klimatyczny to tylko dość skomplikowany program komputerowy, symulujący szereg fizycznych procesów zachodzących w naturze.

Autorzy propozycji podają, że obliczanie każdej z możliwych ścieżek rozwoju klimatu zajmie względnie nowoczesnemu komputerowi osobistemu około 6 miesięcy pracy w tle. Sugerują także, że wykorzystanie domowego peceta, Maca czy Amigi do analizy przyszłych zmian klimatycznych jest dużo bardziej nobilitujące niż uczestnictwo w programie SETI. Przecież poszukiwacze pozaziemskiej inteligencji mogą nigdy niczego nie znaleźć, a tu mamy szansę pomóc w "ratowaniu naszej planety". Oto adres dla zainteresowanych: http://www.climate-dynamics.rl.ac.uk.