Twoja wyszukiwarka

NATALIA SZCZUCKA-KUBISZ
SYGNAŁY - 4000 LAT PISMA
Wiedza i Życie nr 2/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/2000

Alfabet znany był prawdopodobnie dużo wcześniej, niż do tej pory sądzono.

Dotychczas naukowcy uważali, że pierwsze pismo, z którego wyewoluowały wszystkie nowoczesne alfabety, pochodziło z terenów dzisiejszej Syrii, Libanu i Izraela i stworzone zostało około XVIII wieku p.n.e. Najnowsze odkrycie wskazuje, że już w XX wieku p.n.e. w Egipcie dokonywano inskrypcji w jeszcze starszym alfabecie.

Zapiski naskalne odnalazł w pustynnej dolinie w południowym Egipcie John Darnell z Yale University. W listopadzie 1999 roku grupa naukowców z tej właśnie uczelni, jak również z Johns Hopkins University oraz z Princeton Theological Seminary, ogłosiła, że alfabet został prawdopodobnie wynaleziony w Egipcie przez jedną z licznych grup posługujących się językiem semickim.

Naukowcy niechętnie mówią o treści odkrytych inskrypcji, gdyż obawiają się narzucania własnej interpretacji w sytuacji, gdy znajomość języka, w jakim zostały zapisane, jest znacznie ograniczona. Bezsprzecznie można jednak stwierdzić, iż uwieczniono imiona dwóch mężczyzn, ich tytuły i prawdopodobnie modlitwę do lokalnego bóstwa.