Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 2/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/2000

AMBITNY TELEFON

Ericsson, potentat na rynku telefonii komórkowej, wprowadził niedawno na rynek jeden z najmniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli T28s. Nowy telefon waży zaledwie 90 g, a mimo niewielkich rozmiarów: 95 mm długości, 49 szerokości i 15 grubości wraz z baterią, potrafi sprostać wymaganiom najbardziej kapryśnych użytkowników "komórek". Już zresztą sama litowo-polimerowa bateria jest szczytem osiągnięć technologii. Przy grubości 4 mm ma pojemność 500 mAh, co pozwala na dwa dni używania telefonu bez koniecz-ności ładowania. T28s działa w dwóch systemach GSM 900 1800. Oferuje wszystkie potrzebne udogodnienia włącznie z możliwością transmisji danych, dzwonkiem wibracyjnym i obsługą telefonu głosem. Kolejnymi ciekawymi rozwiązaniami są: możliwość stworzenia własnego menu, jednoczesne wysyłanie SMS-ów do wielu odbiorców oraz funkcja umożliwiająca sprawdzanie czasu rozmów pozostałego do wyładowania baterii. Na zdjęciu Ericsson T28s z dodatkowym odtwarzaczem muzycznych plików mp3. Cena: 2 tys. zł.

KAMERA DLA WYMAGAJĄCYCH

XM1, kamera cyfrowa firmy Canon, jest pierwszą domową kamerą wyposażoną w obiektyw, stosowany dotychczas tylko w profesjonalnym sprzęcie tej firmy. Wykonany z asferycznych soczewek ze szkła fluorytowego, pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu. Nowa kamera Canona automatycznie ustawia wszystkie parametry nagrywania, bardziej ambitnym użytkownikom pozwala jednak samodzielnie kontrolować ostrość obrazu i ekspozycję. XM1 można również wykorzystać jako cyfrowy aparat fotograficzny. Na 60-minutowej taśmie miniDV można zapisać do 550 zdjęć.

Urządzenie wysyła obraz do cyfrowego magnetowidu lub komputera, ale może też przyjmować z nich sygnały, zapisując je na swojej taśmie jako obraz wideo.

Dzięki zastosowaniu systemu 4 mikrofonów kamera XM1 zapisuje dźwięk w dwóch formatach: 16- lub 12-bitowym. Urządzenie ma możliwość zapisania ścieżki stereo i dodania do niej dźwięku utrwalonego później, na drugiej ścieżce stereo. Z takim sprzętem można wyruszać w świat. Jeśli nas na to stać, ponieważ cena urządzenia wynosi około 11 tys. złotych.

NIE TYLKO SKANER

C Pen to najnowsze urządzenie szwedzkiej firmy C Technologies, które służy do zapamiętywania tekstu. Skanuje tekst, używając cyfrowej kamery, i przechowuje go w 8-megabajtowej pamięci, która pozwala na zapamiętanie 3 tys. stron maszynopisu.

Wprowadzony do pamięci tekst można przejrzeć na wyświetlaczu LCD lub przesłać go za pośrednictwem łącza IrDa do komputera. Dodatkowymi funkcjami są: książka adresowa pozwalająca przechowywać do tysiąca adresów, numerów telefonów oraz adresów e-mail, a także możliwość tłumaczenia zapamiętanych słów na razie tylko między językami: angielskim, niemieckim, szwedzkim, włoskim i hiszpańskim. C Pen potrafi również zapamiętać własny ruch, przekształcając go w litery lub cyfry. W ten sposób można na przykład wpisywać do pamięci urządzenia adresy tak, jakby zapisywało się je zwykłym długopisem w kalendarzu. C Pen kosztuje około 2 tys. zł.

CICHY DYSK

Producent napędów do komputerów, amerykańska firma Quantum wprowadziła na rynek najcichsze dyski twarde. Quantum Fireball, bo tak nazywa się najnowszy napęd, jest pierwszym dyskiem twardym stosowanym w komputerach osobistych, który pracuje przy natężeniu dźwięku mniejszym niż 32 dB. Producenci cichego dysku twierdzą, że praca przy komputerze tak w biurze, jak i w mieszkaniu będzie dużo przyjemniejsza i mniej męcząca, ponieważ 32 dB odpowiadają poziomowi hałasu w cichym pokoju. Technologia wyciszania dysków była dotychczas stosowana jedynie w profesjonalnych komputerach używanych przy obróbce obrazu i dźwięku. Cena jest jeszcze nieznana.

JUBILEUSZOWY DISCMAN

Firma Sony uczciła piętnastolecie przenośnych odtwarzaczy CD, projektując model D-EJ01. Nowy odtwarzacz przypomina wyglądem płytę CD i jest niewiele od niej większy. Wyróżnia się nietypowym, okrągłym kształtem. Nie jest to jedyna innowacja zastosowana w tym discmanie. System ochrony antywstrząsowej zapewnia niezakłóconą pracę urządzenia nawet w trakcie biegania. Innym udoskonaleniem jest szczelinowy mechanizm ładowania płyt, który zastąpił odchylaną pokrywę. D-EJ01 został również zaopatrzony w dużego pilota z ciekłokrystalicznym ekranem, na którym są wyświetlane m.in. tytuły utworów zapisanych na płycie. W nowym odtwarzaczu zastosowano cyfrowy system podbicia niskich tonów (Mega Bass) oraz optyczne złącze umożliwiające podłączenie discmana do sprzętu MiniDisc. Cena 1.8 tys. zł.