Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - PREZYDENT ZA INTERNETEM W SZKOŁACH
Wiedza i Życie nr 3/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2000

Dzięki nowej akcji więcej uczniów będzie mieć dostęp do Sieci.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski energicznie włączył się pod koniec ub.r. do akcji udostępniania Sieci uczniom, obejmując patronatem nowe przedsięwzięcie "Internet w szkołach". W odróżnieniu od innych podobnych akcji, ta polega na wyposażaniu szkół w kompletne pracownie komputerowe podłączone do Sieci, finansowane wyłącznie ze środków pozabudżetowych. W dniu inauguracji pierwszych pięć szkół otrzymało taki sprzęt.

Skupiona wokół Kancelarii Prezydenta i reprezentująca go w tym działaniu grupa młodych zapaleńców pośredniczy w zakupach i dostawach sprzętu do szkół, pieniądze zaś dają sponsorzy, odpowiednio honorowani potem w witrynie internetowej prezydenta i wyróżniani dyplomami. Projekt prezydencki nie ogranicza się jednak tylko do tego jego animatorzy chcą również pośredniczyć w przekazywaniu szkołom, domom dziecka, placówkom dla młodzieży niepełnosprawnej itp. maszyn "z odzysku". Ogółem do końca stycznia 2000 roku przekazano już różnym szkołom 70 maszyn.

Akcja prezydenta Kwaśniewskiego spotkała się na ogół z życzliwością. Nie zabrakło jednak również krytyków, którzy kąśliwie stwierdzali, że to nic nowego i podkradanie pomysłu innym. Jakoś nie wzięli pod uwagę, że bez tego "niczego nowego" owych pięć szkół, czyli kilkaset dzieci, nadal nie miałoby dostępu do Sieci.

Wszystkie instytucje i firmy, które chciałyby gotówką lub wycofywanym z użytku sprzętem wesprzeć akcję, mogą napisać w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta (ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa), opatrując kopertę hasłem "Internet w szkołach" lub przesłać zgłoszenie pocztą elektroniczną z witryny prezydenta. Adres: http://www.prezydent.pl/poczta/index.html. Nie trzeba nawet mieć własnego programu pocztowego, wystarczy zwykła przeglądarka internetowa.