Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - NOWY SYSTEM OPERACYJNY
Wiedza i Życie nr 3/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2000

Windows 2000 PL czy to dobry wybór i dla kogo?

W kwietniu br. mają się ukazać w sprzedaży popularne "Okienka" system operacyjny firmy Microsoft dla komputerów osobistych klasy PC - spolszczonej wersji o nazwie "Windows 2000 Professional PL". System będzie miał docelowo aż cztery różne odmiany o nazwach Professional, Server, Advanced Server oraz Datacenter Server, przeznaczone odpowiednio dla pojedynczego użytkownika profesjonalisty informatycznego, malutkiej firmy, dużej firmy i całej korporacji.

Od wielu miesięcy używałem dwóch pierwszych odmian, początkowo w języku angielskim (oczywiście, w wersjach testowych). Warto jednak z miejsca powiedzieć, że określenie "wersja angielska" oznacza tylko tyle, że wszystkie polecenia i komunikaty są wyświetlane w tym języku właśnie; pisać można bez problemu praktycznie w każdym innym języku, z odmianami chińskiego włącznie. Moja wstępna opinia jest pozytywna: system jest wyraźnie znacznie stabilniejszy od Windows 98 i odczuwalnie szybszy, aczkolwiek nie zalecam go posiadaczom słabszych komputerów, zwłaszcza uboższych w pamięć. Wydaje mi się, że minimum w tym względzie to 64 MB, przyzwoity komfort zaś zapewnia 128 MB. Oczywiście, procesor powinien być klasy co najmniej Pentium II. W obsłudze nowy system nie różni się zasadniczo od poprzedników.

Windows 2000 Professional (jak w ogóle wszystkie odmiany serii 2000) nie jest rozwinięciem Windows 98. To kolejna mutacja systemu, oznaczanego niegdyś NT; w szczególności może on wykorzystywać (i powinien, jeśli się chce skorzystać z wszelkich jego dobrodziejstw) zupełnie inny system plików niż ten dla Windows 98. Jednakże podczas instalacji (niezmiernie łatwej) mamy pełny wybór: możemy w pełni przejść na Windows 2000, zainstalować nowy system z nowymi plikami na odrębnej partycji dyskowej jako drugi, oddzielny system wtedy oba systemy "nie widzą się" nawzajem, wreszcie wybrać instalację niejako "przezroczystą", kiedy oba systemy korzystają z tej samej organizacji plików i w pewnym sensie "współistnieją" (w obu ostatnich wypadkach wybieramy rodzaj systemu podczas uruchamiania komputera). Z konieczności wybrałem "współistnienie", bowiem nie jest możliwy inny wybór przy instalowaniu różnych wersji językowych (podstawowym systemem, którego używam, jest Windows 98 PL).

Bardzo ciekawą właściwością nowego systemu (ale w wersjach dla firm, nie w tej określonej jako Professional) jest jego pełna wielojęzyczność. Nie tylko w tym sensie, że w samym systemie możliwe jest używanie przy pisaniu znaków charakterystycznych dla bardzo wielu języków, ale również w tym, że na żądanie również i wszelkie komunikaty oraz polecenia są wyświetlane w dowolnym języku. Co więcej, jeśli pracujemy w Sieci, system zapamięta indywidualne upodobania każdego użytkownika - wraz z językowymi - odtworzy je po podłączeniu w dowolnym miejscu. Może więc być tak, że zatrudniony w Warszawie Francuz będzie korzystał z polskiego systemu z francuskimi poleceniami, następnie zaś pojechawszy do Moskwy, usiądzie przed terminalem tej samej sieci korporacyjnej wykorzystującym cyrylicę, "przedstawi się" systemowi odpowiednim hasłem... i znowu będzie miał do dyspozycji francuską wersję systemu wraz ze wszystkimi ulubionymi ustawieniami.

Microsoft reklamuje Windows 2000 jako najlepiej i najsurowiej sprawdzony ze wszystkich swoich dotychczasowych systemów. Warto jednak zauważyć, że nie jest on zalecany dla miłośników bardziej złożonych gier multimedialnych: niektóre z nich będą sprawiały kłopoty, bowiem system jest przygotowany z myślą o pracy, nie zabawie. Wszystkie właściwości multimedialne będzie miał system Windows Milenium, który powinien być dostępny pod koniec roku; ma to być "ostatni model starych Windowsów" z dobrze znanym systemem organizacji plików.