Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
SYGNAŁY - OJCOWSKA CIĄŻA
Wiedza i Życie nr 3/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2000

Burzę hormonalną przeżywa nie tylko ciężarna kobieta, ale również mężczyzna oczekujący narodzin swego dziecka.

Doświadczenia przeprowadzone dwa lata temu wykazały, że samce ptaków, gryzoni i niektórych naczelnych bardzo przeżywają okres oczekiwania na młode, co wyraźnie odzwierciedla poziom pewnych hormonów. Niedawno okazało się, że wahania hormonów obserwuje się również u mężczyzn, choć nie są one aż tak wyraźne jak u kobiet.

Badania, których autorką jest Anne Storey z Memorial University w St. John`s na Nowej Fundlandii, objęły 34 pary i dotyczyły zarówno okresu przed, jak i po urodzeniu dziecka. We wszystkich przypadkach u mężczyzn zanotowano zmianę poziomu kortyzolu, prolaktyny i testosteronu. U tych panów, którzy odczuwali zmęczenie, przyrostwagi i inne symptomy ciążowe - takie, jak ich partnerki - stwierdzono wyższy poziom prolaktyny i znacznie niższy testosteronu niż u pozostałych. Tuż po rozwiązaniu, kiedy tatusiowie stali się troskliwi i opiekuńczy, u wszystkich poziom testosteronu zmniejszył się o ponad 30%.

Czyżby zachowanie i być może feromony ciężarnej kobiety w jakiś sposób zmuszały organizm mężczyzny do przygotowania się na przyjęcie potomka? To kusząca teza, ale na razie pozostaje w sferze spekulacji.

"New Scientist", 2220/2000