Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 3/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2000

CYFROWA AGFA

"ePhoto 780c" to cyfrowy aparat fotograficzny firmy Agfa, który dzięki zastosowanej nowej technologii umożliwia robienie zdjęć o rozdzielczości do 1024x768 i przetwarzanie ich w niecałe dwie sekundy. Wyposażony zarówno w wizjer optyczny, jak i ciekłokrystaliczny ekran o przekątnej 1.8 cala, jest bardzo prosty w użyciu.

Aparat ma szklany obiektyw o ogniskowej 50 mm, 4 tryby pracy lampy błyskowej (auto, wypełnienie, redukcja efektu czerwonych oczu oraz wyłączona) oraz możliwość podłączenia do odbiornika TV. Na dołączo- nej do zestawu karcie SmartMedia o pojemności 2Mb można zapisać do 96 zdjęć. Zestaw zawiera również oprogramowanie Agfa PhotoWise, kabel ze złączem szeregowym oraz kabel TV ze złączem wideo. Współpracuje z systemami Windows 95/98/NT dla komputerów klasy PC oraz 8.x dla Macintosha.

CZUJNY ODKURZACZ

Nowoczesna technologia wykorzystywana jest już praktycznie w każdym domowym urządzeniu również w odkurzaczu. Doskonałym tego przykładem może być nowy model firmy Panasonic MC-E975. Odkurzacz zaopatrzony jest w nowy czujnik obecności kurzu, który działa na zasadzie podobnej do fotokomórki. Kiedy rozpoczyna się sprzątanie domu, czujnik rejestruje wpadające do rury odkurzacza cząsteczki kurzu, powiadamiając o tym zapaloną na czerwono lampką. Gdy odkurzana powierzchnia jest już czysta, lampka zaczyna świecić na zielono. Taki system oszczędza czas, ponieważ nie odkurzamy tych samych miejsc dwukrotnie. Nowy odkurzacz ma moc 1600 W, bardzo niski poziom hałasu (69 dB) i 7-warstwowy system filtracji. Cena 769 PLN.

MULTIMEDIALNY PALMTOP

Jeszcze nie tak dawno 16 MB pamięci RAM było całkiem przyzwoitym wynikiem dla domowego komputera. W nowym palmtopie firmy Casio "Cassiopeia E100" to już norma. Ten kieszonkowy komputer wyposażony jest również w ciekłokrystaliczny, 16-bitowy, kolorowy ekran oraz procesor o szybkości 131 MHz. Komputerek umożliwia połączenie z Internetem oraz pracę z plikami multimedialnymi. Dlatego zaopatrzony jest dodatkowo w głośniki stereo i mikrofon. Pracuje w systemie Windows CE, a połączenie z "dorosłym" pecetem umożliwiają port szeregowy bądź łącze na podczerwień. Do palmtopa można również podłączyć dodatkowe karty pamięci. Cena urządzenia: około 2000 zł.

CAŁE BIURO W JEDNYM

Na początku marca firma Hewlett-Packard wprowadza na rynek nowe zintegrowane urządzenie, w skład którego wchodzą: drukarka laserowa, faks, kopiarka oraz skaner. Jest ono przeznaczone szczególnie dla małych firm, które potrzebują druku laserowej jakości, a jednocześnie muszą mieć możliwość faksowania i kopiowania na zwykłym papierze. Urządzenie pozwala również zeskanować dokument i przesłać go bezpośrednio pod wskazany adres e-mailowy jako załącznik. Może zapamiętać 250 numerów telefonicznych i adresów poczty elektronicznej. HP LaserJet 3150 można podłączyć do komputera lub używać "off-line" jako faks i kopiarkę. Maszyna jest w stanie jednocześnie wykonywać różne zadania, np. drukować i jednocześnie odbierać faks. Przychodzące faksy mogą być przechowywane w pamięci i przeglądane przed wydrukowaniem. HP LaserJet 3150 drukuje 6 stron na minutę w rozdzielczości 600 punktów na cal. Umożliwia drukowanie na kopertach, etykietach, kartonie, pocztówkach, folii i zwykłym papierze. Użytkownik ma do dyspozycji kilka rodzajów oprogramowania ułatwiającego obsługę, m.in. programy do zarządzania dokumentami i rozpoznawania pisma. HP LaserJet 3150 jest wyposażony w oprogramowanie przeznaczone do systemów Windows 3.1x, Windows 95, Windows 98 oraz Windows NT 4.0. Producent zapowiada, że obsługiwany będzie także system Windows 2000. Cena: 3350 zł.

MINIDVD

Firma Samsung postanowiła zdobyć polski rynek miniwieżami DVD. Zestaw MAX-945D to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy chcieliby poznać uroki DVD, nie rujnując jednocześnie domowego budżetu. Wieża Samsunga świetnie nadaje się do postawienia w pokoju i pozwala domownikom poczuć się jak na seansie filmowym. Składa się z dwukasetowego magnetofonu, radia ze wzmacniaczem oraz trzypłytowego zmieniacza płyt DVD, CD, VCD. Całość dopełnia komplet pięciu kolumn: dwóch głównych trójgłośnikowych, centralnej oraz dwóch głośników surround. Po podłączeniu wieży do telewizora i włączeniu płyty DVD otrzymujemy zestaw kina domowego. Odtwarzacz DVD zaopatrzony jest we wszystkie funkcje sprzętu z wyższej półki: dźwięk w systemie Dolby ProLogic, czterokrotne zbliżenie obrazu oraz menu użytkownika z funkcją "parental lock", który pozwala blokować przed dziećmi odtwarzanie wybranych filmów. Wieża Samsunga nie jest oczywiście przeznaczona dla audiofilów, ale bez wątpienia przy cenie 2.5 tys. złotych nie ma żadnego konkurenta w swojej klasie. W połowie roku Samsung planuje przedstawienie następcy zestawu MAX-945D, zaopatrzonego dodatkowo w odtwarzacz plików mp3 oraz szósty głośnik typu subwoofer.