Twoja wyszukiwarka

PIOTR KOSSOBUDZKI
SYGNAŁY - ŁADNY PTASZEK!
Wiedza i Życie nr 4/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2000

"Zaginione ogniwo" ewolucji zawdzięcza swe powstanie obrotności chińskich rolników i odrobinie kleju.

W październiku ub.r., podczas konferencji prasowej, przedstawiciele National Geographic Society tryumfalnie obwieścili wielkie odkrycie. W Chinach odnaleziono skamieniały szkielet będący brakującym elementem ewolucji, łączącym dinozaury i współczesne ptaki. Prehistoryczny organizm nazwano Archaeoraptor liaoningensis. Szkielet kupiło Muzeum Dinozaurów w Blanding w stanie Utah od anonimowego handlarza skamieniałościami. Ciało archeoraptora jest niezwykłym połączeniem wyraźnie ptasiego tułowia z charakterystycznym dla drapieżnych dinozaurów ogonem.

Kłopoty z sensacyjnym znaleziskiem zaczęły się, gdy paleontolog Xu Xing odnalazł w jednej z prywatnych kolekcji skamieniałości niewielkiego dromeozaura dinozaura, który najprawdopodobniej nie myślał nawet o lataniu. Ku zdziwieniu chińskiego badacza szkielet dromeozaura uwieńczony był identycznym niemal ogonem, co niezwykły nabytek muzeum w Utah. Szkielet archeoraptora poddano więc szczegółowym badaniom. Dzięki zastosowaniu m.in. tomografii komputerowej stwierdzono, że "brakujące ogniwo" nie powstało w toku ewolucji, ale dzięki połączeniu dwóch różnych skamieniałości.

Prowincja Liaoning, gdzie odkryto kontrowersyjny szkielet, słynie z obfitości prehistorycznych znalezisk. Specjaliści twierdzą jednak, że archeoraptor jest dziełem chińskich rolników, którzy za pomocą kleju zręcznie powołali do istnienia ptako-dinozaura. Chcąc uzyskać wyższą cenę za znalezisko, połączyli oni fragmenty dwóch różnych skamieniałości.

Pechowy dyrektor Muzeum Dinozaurów nie może się jednak pogodzić z wyrokiem kolegów po fachu. Kontrowersyjny szkielet ma zostać poddany dalszym badaniom. Niezależnie od ich rezultatu pocieszający jest fakt, że "ptasia" część Archaeoraptora jest i tak znaleziskiem wielkiej wagi. Według paleontologów z University of Kansas mogą to być szczątki jednego z pierwszych protoplastów współczesnych ptaków.

"New Scientist" nr 2223/2000