Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 4/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2000

PODSTAWA NOWOCZESNEJ PREZENTACJI

Zaprezentowano nowy projektor Philipsa XG20 z serii Hopper. Charakteryzuje się wysoką jasnością obrazu (1000 ANSI lumenów) oraz, co ważne, cichą pracą na poziomie 32 dB. W urządzeniu zastosowano nowoczesne lampy UHP (Ultra High Performance), pozwalające na pracę projektora nawet do 4 tys. godzin. Sprzęt może współpracować z komputerami PC i Mac oraz innymi źródłami sygnału wideo. Nowy projektor pracuje w maksymalnej rozdzielczości XGA (XG20) z częstotliwością odświeżania poziomą do 90 kHz oraz pionową do 110 Hz. Może zostać ustawiony w odległości od 1.1 do 11 m od ekranu. Cena: 15 900 zł + VAT.

SKANER JAK Z OBRAZKA

ScanExpress 1200 UB skaner firmy MUSTEK został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami na rynku urządzeń komputerowych zarówno w dziedzinie technologii, jak i wzornictwa. Skaner wyposażony w złącze USB jest wyjątkowo płaski. Jego wysokość to zaledwie 52 mm. Wśród innych urządzeń tego typu wyróżnia się oryginalną przeźroczystą pokrywą w kolorowym iMAC-owym stylu. Współpracuje z komputerami PC oraz Apple iMAC. Mustek ScanExpress 1200 UB działa w tzw. technologii BDIT (Bit Depth Increased Technology), efektem której jest 48-bitowa głębia kolorów. W jego konstrukcji wykorzystano również technologię CIS (Contact Image Sensor). Dotychczasowy system składający się z zespołu luster i soczewek został zastąpiony jednym, niewielkim, zintegrowanym układem optycznym. Skaner kosztuje około 490 zł.

MONITOR DLA PROFESJONALISTÓW

Diamond Pro 900u to nowy, 19-calowy monitor firmy Mitsubishi o płaskim kineskopie. Pierwszy, który nie zniekształca obrazu i nie powoduje efektu wklęsłości. W większości aktualnie stosowanych płaskich kineskopów wewnętrzna powierzchnia ekranu, na którą pada wiązka elektronów, jest płaska. W konsekwencji pojawiają się zniekształcenia dające efekt wklęsłości obrazu. Mitsubishi stosuje odpowiednio zakrzywioną wewnętrzną powierzchnię kineskopu i maskownicę o niejednorodnej wielkości plamki, co powoduje odkształcenie obrazu. W efekcie obraz widziany przez użytkownika jest płaski i wierny rzeczywistości. Monitor kompatybilny jest z wieloma systemami graficznymi i platformami systemowymi IBM, Windows 95 i Windows 98, UNIX, Apple Macintosh, Power Macintosh. Cena: około 3200 zł.

MININOTEBOOK

Najnowszym produktem firmy PSION jest netBook. Ten mininotebook waży jedynie 1.15 kg. Ma kolorowy ekran, szybki procesor RISC 190 MHz, 32 MB pamięci RAM i 32-bitowy system operacyjny EPOC32. Produkt ten jest przeznaczony dla klientów instytucjonalnych chcących wyposażyć swoich pracowników w niezawodny i niewielki przenośny komputer. Daje możliwość zarówno lokalnego, jak i zdalnego dostępu do informacji poprzez e-mail, Internet oraz intranet. Jest też pierwszym na rynku komputerem klasy Handheld Pro (czyli połączenia palmtopa z notebookiem), w którym zainstalowano Wirtualną Maszynę Javy na licencji firmy SUN, która daje możliwość uruchamiania aplikacji napisanych w tym języku programowania. Komputer jest również standardowo wyposażony w edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, terminarz, bazę danych kontaktów i adresów, kalkulator, zegar ze strefami czasowymi i alarmami oraz program graficzny. Mininotebook kosztuje około 6000 zł.

NA SPACER Z DRUKARKĄ

Atramentowa drukarka przenośna BJC 85 firmy Canon należy do najszybszych w swojej klasie. Drukuje z prędkością 5 str/min w opcji czarno-białej lub 2 str/min w kolorze na zwykłym papierze, kopertach, papierze fotograficznym, matrycach na koszulki, błyszczących pocztówkach. Mała i poręczna (300 x 157.6 x 57 mm), waży jedynie 1.4 kg. Drukarka została zaopatrzona w podajnik na 30 kartek, oddzielny pojemnik z czarnym atramentem oraz zasilacz sieciowy. Do urządzenia można dokupić wkład skanujący oraz akumulator. Współpracuje z komputerem poprzez złącza: IrDA, USB i równoległe zgodne z iMac, PC oraz CE.