Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
INTERNET - TROCHĘ NOWOŚCI
Wiedza i Życie nr 4/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2000

Coś zaczyna się dziać w polskim Internecie. Powstają nowe portale i inne niezwykle ciekawe oraz pożyteczne witryny. Istniejące nabrały zaś wigoru i oferują niemal co tydzień jakieś nowe usługi, w dodatku całkowicie bezpłatnie...

Stare porzekadło powiada, że "kiedy nie wiadomo, o co chodzi, z pewnością idzie o pieniądze". Przyczyna tego ruchu jest niezwykle prosta: internetowi inwestorzy zauważyli, że Sieć zaczyna być źródłem dochodów. Stąd te zabiegi, nadzwyczajna uprzejmość w stosunku do internautów oraz intrygujące oferty... No i dobrze; o to chodziło. Gdybyż jeszcze dostęp do tych wszystkich cudów staniał...

Oto kilka nowości; na początek te, które sam znalazłem, potem dwie propozycje naszych Czytelników.

"Emulti"

Pod tą dość dziwną (ale ładną i wdzięczną) nazwą kryje się nowa polska wyszukiwarka równoległa, przypominająca swym działaniem np. dobrze znanego "Multicrawlera". Podobnie jak on "Emulti" kieruje zgłoszone jej zapytanie jednocześnie do kilku (domyślnie: pięciu) wyszukiwarek "ogólnych", co znacznie przyspiesza proces zdobywania wiadomości. Co więcej, "Emulti" zachowuje się inteligentnie: potrafi sama usunąć duplikaty odnośników (nie otrzymamy więc nigdy pięciokrotnie powtórzonego tego samego adresu) i sortuje je wedle wagi trafienia, umieszczając wyżej te, które prawdopodobnie lepiej spełniają warunki zapytania. Wreszcie "Emulti" daje sobie znakomicie radę z irytującym problemem kodowania polskich znaków: w razie potrzeby sama przekodowuje ze standardowego systemu Windows (czyli CP 1250) na zalecany dla Internetu ISO-8859-2. Urodę i wygodę interfejsu "Emulti" proszę ocenić wstępnie na podstawie załączonego zrzutu ekranu.

Adres: http://www.emulti.pl

Melom@n

Nie ukrywam, że kolejny serwis jest to tzw. vortal, czyli portal wyspecjalizowany rekomenduję przede wszystkim miłośnikom muzyki klasycznej. Po Sieci pęta się multum witryn poświęconych rozmaitym amatorskim szarpidrutom (nie to, żebym nie lubił muzyki rozrywkowej czy młodzieżowej; dobrą lubię); stosunkowo mało jest natomiast miejsc dla bywalców filharmonii i opery. Serwis o nazwie "Melom@n" (podoba mi się użycie "małpy" zamiast litery "a", od razu bowiem sugeruje związek z Siecią) daje nam spory katalog takich witryn oraz bieżący repertuar wszystkich krajowych oper i filharmonii. Nieoficjalnie mówi się, że Melom@n ma zamiar nawiązać ścisłą współpracę z firmami Universal Music Polska i Dux Recordings, które będą zapewne prezentować w tej witrynie nowości. Należy się też spodziewać współdziałania ze znanym sklepem sieciowym "Merlin". Planowane jest także rychłe prezentowanie koncertów, nadawanych przez niektóre stacje telewizyjne.

Adres: http://www.webmedia.pl/meloman

Królowie i magnetyzm

Z wielką ochotą pragnę wziąć udział we wspólnej zabawie i polecić wszystkim, a szczególnie dzieciom i młodzieży, stronę WWW pod adresem: http://www.free.com.pl/monarcha - pisze moja miła korespondentka, panna Agnieszka Rajewicz, licealistka ze Słupcy. - Witryna, którą przedstawiam, zawiera informacje na temat polskich monarchów od Mieszka I aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Strona ilustrowana jest obrazami Jana Matejki. Idealna dla uczniów, którzy mają kłopoty z nauką historii, ale nie tylko... Warto tam zajrzeć.

Nie dodając do tej rekomendacji ani słowa, przyłączam się do niej i zamieszczam kopię ekranu. Dziękując pannie Agnieszce, przesyłam upominek od redakcji.

Z kolei pani Ewa Matyjaszczyk poleca "osobom zainteresowanym fizyką, a zwłaszcza zagadnieniami magnetyzmu", stronę: http://aurora.put.poznan.pl/~wojkraw. Również za tę propozycję dziękuję i wysyłam upominek.