Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

Napęd z możliwościami

Combo drive SM-304 to wielofunkcyjne urządzenie produkcji firmy Samsung Electronics. Łączy w jednym nagrywarkę płyt CD-R/CD-RW, CD-ROM oraz DVD-ROM. Dzięki zastosowaniu wielopłaszczyznowej soczewki patentu Samsunga urządzenie "czyta" praktycznie wszystkie dostępne na rynku typy płyt CD (w tym zapis płyt CD-R/W) oraz DVD. Mechanizm ten znacznie obniża koszty urządzenia, a użytkownik otrzymuje napęd umożliwiający odczyt płyt różnego typu oraz archiwizowanie danych. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana.

Telefon w sieci

Aparat Nokia 7110, znany już wielbicielom filmu "Matrix", działa zarówno w sieci GSM 900, jak i GSM 1800. Automatycznie wybiera sieć dającą silniejszy sygnał, przełącza się z sieci do sieci tego samego operatora nawet w czasie rozmowy. Ponadto umożliwia posiadanie dwóch odrębnych linii w telefonie, jednej prywatnej i drugiej przeznaczonej do kontaktów związanych z pracą. Każda z nich ma inny sygnał dźwiękowy i inną opcję przekazywania. Jednak tym, co najbardziej odróżnia 7110 od innych telefonów, jest wbudowana przeglądarka internetowa, dająca możliwość korzystania z zasobów sieci, wyszukiwania witryn, ściągania serwisów informacyjnych i korzystania z poczty elektronicznej. Nową Nokię wyposażono w pamięć mieszczącą do 1000 nazwisk w telefonie. Za pośrednictwem tego modelu można przesyłać dane z szybkością do 14.4 kbps. Cena promocyjna wraz z podłączeniem do sieci od 1400 złotych (w zależności od operatora). Sam telefon kosztuje około 4 tys. zł.

Czterdzieści megabajtów zdjęć

Agfa wprowadziła do sprzedaży nowy aparat cyfrowy ePhoto CL30 Clik!, wyposażony w interfejs USB i wymienną pamięć o pojemności 40 MB w postaci miniaturowych dysków Clik! Aparat ma optyczny celownik oraz kolorowy ciekłokrystaliczny wyświetlacz o przekątnej ekranu 1.8", służący zarówno do kadrowania ujęć, jak i przeglądania wykonanych fotografii. ePhoto CL30 Clik! wykonuje zdjęcia z rozdzielczością do 1.5 mln pikseli. Cyfrowy zoom umożliwia dwukrotne przybliżenie fotografowanego obiektu, a na dołączanym do aparatu dysku może się zmieścić, w zależności od wybranej rozdzielczości, od 60 do 360 zdjęć. Dzięki złączu USB przesyłanie obrazów do komputera jest 10 razy szybsze niż przez zwykły port szeregowy, a poza tym aparat można w dowolnej chwili przyłączać i odłączać od komputera, bez konieczności przerywania jego pracy. Cena około 2200 zł.

Komputer dla estetów

Firma Toshiba przedstawiła niedawno zupełnie nowy komputer klasy PC. Nowość nie polega tym razem na zastosowaniu odkrywczych technologii, ale na projekcie obudowy. Toshiba Equium 2000 jest pierwszym domowym pecetem, który można bez wstydu postawić nawet na antycznym biurku, zajmuje bowiem bardzo mało miejsca i przyciąga wzrok wyjątkowo eleganckim, futurystycznym wyglądem. We wnętrzu kryje procesor Intel Celeron 466, twardy dysk o pojemności 6.4 GB, 64 MB RAM i ośmiomegowa karta graficzna. Niestety, w seryjnym wyposażeniu brak modemu. Całości dopełnia ciekłokrystaliczny panel o przekątnej 15 cali. Komputer kosztuje około 11 tys. złotych. Pocieszeniem może być jedynie fakt, że połowę ceny stanowi monitor.

Inteligentny telewizor

Flatron Ce-29Q10ET to 29-calowy telewizor firmy LG Electronics. Ma płaski ekran, który eliminuje zniekształcenie obrazu wynikające z odbicia światła, dając czysty obraz niezależnie od kąta patrzenia. Zaopatrzony jest we własny procesor cyfrowy, który bada otaczające oświetlenie i dostosowuje do niego jakość obrazu oraz filtr, który oddziela granice kolorów, powodując, że obraz jest wyraźniejszy i lepiej stonowany. Dzięki systemowi stereo Digital Audio Surround można uzyskać przyjemne, przestrzenne wrażenie odbioru dźwięku. Telewizor ma 100 programów, telegazetę, menu w języku polskim, możliwość powiększenia wybranego fragmentu obrazu oraz zmiany jego formatu w stosunku 4:3 i 16:9. Wyposażony jest w złącza SVHS wideo, AV, słuchawkowe i dwa eurozłącza. Cena: 3999 zł.