Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ NALEPA
SYGNAŁY - TEMPERATURA SMAKU
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

Od czego zależy smak pożywienia?

Kiedy coś jemy, pobudzamy nie tylko kubki smakowe, ale i receptory zapachu, temperatury, dotyku, a nawet bólu. Mózg tworzy wyobrażenie smaku na podstawie informacji docierających z tych wszystkich receptorów. Wyłączenie jednej grupy receptorów może całkowicie zmienić nasze doznania: jeśli ktoś ma katar i nie czuje zapachów, jedzenie często wydaje mu się pozbawione smaku. Teraz wiemy, że ludzki mózg, delektując się smakiem potraw, zwraca uwagę także na ich temperaturę.

Badacze z Yale University udowodnili, że zmieniając temperaturę języka, można oszukać mózg i wywołać w nim uczucie smaku, choć w jamie ustnej nie ma nic, co nadawałoby się do zjedzenia i pobudzało kubki smakowe. Ochłodzenie małego obszaru koniuszka języka "smakuje" jak coś lekko kwaśnego albo słonego, a podgrzanie języka kojarzy się mózgowi z czymś słodkim.

Wprawdzie chyba każdy, komu przynajmniej raz w życiu wystygła kawa, wie, że zmiany jej temperatury mogą właśnie tak wpływać na powstające wrażenia zmysłowe, ale uczeni bardzo lubią potwierdzać różne zjawiska w naukowy sposób.

Nature nr 403/2000
www.biologia.pl