Twoja wyszukiwarka

MISO
SYGNAŁY - RYBA TROJAŃSKA?
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

Czy jedna genetycznie zmodyfikowana ryba może doprowadzić do wyginięcia całej populacji jej niezmodyfikowanych braci i sióstr?

Symulacje komputerowe przeprowadzone przez Williama Muira i Richarda Howarda z Purdue University w West Lafayette wskazują, że jest to całkiem prawdopodobne. Wklonowali oni ludzki gen hormonu wzrostu do ryżówki azjatyckiej (Oryzias latipes). Zmodyfikowane rybki rozwijały się i dojrzewały szybciej, były większe i produkowały więcej jaj niż normalne ryby. Po wymieszaniu obydwu populacji ryb okazało się, że większe zmodyfikowane genetycznie samce zapładniały cztery razy więcej ikry niż ich niezmodyfikowani bracia. Jednak tylko 2/3 ich potomstwa dożywało wieku rozrodczego.

Na podstawie uzyskanych danych stworzono model komputerowy i sprawdzono, co się stanie, gdy do populacji 60 tys. normalnych ryb wpuścimy 60 genetycznie zmodyfikowanych osobników. Odpowiedź była przerażająca: populacja taka wyginie w ciągu 40 generacji. Co więcej, nawet pojedyncza ryba spowoduje ten sam skutek po odpowiednio większej liczbie generacji. Tak więc wprowadzenie do populacji genu, na pierwszy rzut oka korzystnego dla gatunku, może mieć dla niej tragiczne skutki.

Proceedings of the National Academy of Sciences USA nr 96/1999