Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
SYGNAŁY - AMERYKANIE PRZEZ SATELITĘ, ANGLICY PRAWIE ZA DARMO
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

Microsoft stawia na komunikację internetową za pośrednictwem satelitów. W Wielkiej Brytanii dostęp do Internetu będzie darmowy.

Amerykański gigant Microsoft postanowił jako pierwszy zaoferować dostęp do Internetu za pośrednictwem satelitów. W tym celu wykupił niedawno część akcji Gilat Satellite Networks, izraelskiej firmy, która zajmuje się eksploatacją i wystrzeliwaniem satelitów. Już pod koniec roku Microsoft zamierza wprowadzić na terytorium Stanów Zjednoczonych usługę Gilat-to-Home, oferującą łącze satelitarne do Internetu o przepustowości 150 Kb/s. W przyszłości Amerykanie chcą podnieść wydajność transmisji aż do 40 Mb/s.

Jeszcze szybciej jednak jeden z największych portali internetowych AltaVista wprowadzi dla angielskich użytkowników Internetu ofertę, o której marzyć mogą wszyscy maniacy Sieci. Za równowartość około 200 zł internauci z Wielkiej Brytanii zostaną podłączeni do Sieci za pośrednictwem bezpłatnego numeru telefonicznego 0-800. Roczny abonament wyniesie jedynie około 80 zł. Do tej pory mieszkańcy Wielkiej Brytanii niezbyt chętnie korzystali z Sieci, przeciętny Anglik wydawał bowiem na połączenie z Internetem równowartość 700 zł. Analitycy z AltaVisty przekonują, że sfinansowanie połączeń będzie dla niej opłacalne dzięki dochodom z reklam i handlu w Internecie. Zapowiadają również, że w niedalekiej przyszłości AltaVista zapewni równie tani dostęp do Sieci w innych europejskich krajach.