Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ NALEPA
SYGNAŁY - BEZSENNY MÓZG
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

Zamiast zarywać noc przed egzaminem, lepiej się dobrze wyspać!

Bezsenność jest szczególnie uciążliwa dla układu nerwowego. Większość narządów naszego organizmu może odpoczywać w stanie czuwania, ale kora mózgowa musi być gotowa do błyskawicznej reakcji nawet wtedy, gdy człowiek leży zrelaksowany w ciemnym pokoju. Mózg może naprawdę wypocząć tylko podczas snu.

Wszyscy wiemy, że brak snu niekorzystnie wpływa na ludzkie zdolności umysłowe. Amerykańscy naukowcy postanowili się dowiedzieć, co dzieje się w niewyspanym mózgu podczas rozwiązywania zagadek intelektualnych. W tym celu obserwowali aktywność różnych części mózgu u osób, które nie przespały jednej nocy, i sprawdzali, czy mózg pozbawiony snu działa inaczej niż organ człowie-ka wypoczętego. Wykorzystali do swoich badań zmo-dyfikowaną technikę jądrowego rezonansu magnetycznego, która pozwala na nieinwazyjną ocenę przepływu krwi przez ludzki mózg.

Okazało się, że niektóre części płatów czołowych i skroniowych niewyspanych osób były bardziej aktywne podczas rozwiązywania testów psychologicznych niż te same obszary mózgu ludzi wypoczętych. Neurolodzy uważają, że zmęczony układ nerwowy próbuje zwiększać swoją sprawność, włączając zapasowe grupy neuronów. Niestety, ta metoda walki ze znużeniem nie jest zbyt skuteczna: ludzie niewyspani uzyskali w testach gorsze wyniki niż osoby wypoczęte. Chyba nie warto spędzać ostatniej nocy przed egzaminem nad książkami.

Nature nr 403/2000
www.biologia.pl