Twoja wyszukiwarka

JACEK WRZESIŃSKI
SYGNAŁY - WIWAT OTTON III
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

1000 lat temu cesarz Otton III pokonał drogę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, pielgrzymując do grobu świętego Wojciecha. W czerwcu wyruszy orszak, aby przejść tę samą trasę.

W czerwcu nad Jeziorem Lednickim stanie obóz, a w namiotach zamieszka około 150 uczestników imprezy - wśród nich historycy i archeolodzy oraz miłośnicy najwcześniejszych dziejów Polski. W dniach 16-18.06 życie na Lednicy będzie toczyło się jak we wczesnym średniowieczu. Dostępu do obozu będzie bronić zapora z wozów oraz straż wojów, mimo to da się podpatrzyć ich życie obozowe, przyjrzeć zajęciom wczesnośredniowiecznych rzemieślników - poznać sposoby tkania, wyrabiania przedmiotów ze skóry czy drewna, wybijania monet, zobaczyć pracę kowali i złotników, posłuchać muzyki granej na kopiach starych instrumentów.

Na Jeziorze Lednickim stanie łódź wiosłowo-żaglowa, będąca repliką wczesnośredniowiecznej łodzi klepkowej. Na niej cesarz Otton III z całym orszakiem przepłynie jezioro; następnie na wozach, konno i pieszo wszyscy udadzą się do Gniezna. Tradycyjny sygnał - rozpalone ognisko - powiadomi następne miejscowości o rozpoczęciu podróży władców. Przemarszowi towarzyszyć będą dźwięki trąb i bębnów.

Nie wszyscy popierali politykę Bolesława Chrobrego, nie wszyscy byli mu przychylni. Różnymi sposobami starano się przeszkodzić księciu w jego zamierzeniach. Grupa zbrojnych odważy się więc zaatakować orszak, spróbuje go rozbić i nie przepuścić do Gniezna. Drużyna Chrobrego zamiar ten udaremni i uczestnicy dotrą do katedry, gdzie u grobu świętego Wojciecha o roli i znaczeniu wydarzeń sprzed 1000 lat opowiedzą współcześni. Wspólna uczta i zabawa zakończą tę niezwykłą imprezę.