Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ RAWICZ-MAŃKOWSKI
SYGNAŁY - KOMPUTEROWA PIELĘGNIARKA
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

Ludzie w podeszłym wieku często wymagają pomocy i opieki. Czy robot może w tym wyręczyć rodzinę lub pielęgniarkę?

Żyjemy coraz dłużej. Osiągnięcie wieku 80 lat w krajach rozwiniętych jest obecnie czymś zwyczajnym. Stajemy jednak przed problem: jak zapewnić pomoc coraz liczniejszej grupie starszych, nie zawsze samodzielnych ludzi? Z sondażu przeprowadzonego przez organizację Conference Board of Canada wynika, że wzrasta odsetek osób czynnych zawodowo, które muszą dbać jednocześnie o dzieci i rodziców. Trudności w pogodzeniu obowiązków domowych i zawodowych są źródłem nowych stresów. W Stanach Zjednoczonych już niebawem zabraknie miejsc w domach opieki.

Problem dostrzegają także Japończycy, inwestując od lat w rozwój robotów pomocnych starszym ludziom. Joe Engelberger, pionier robotyki, uważa, że sprzedaż robotów do celów nieprzemysłowych stanowi zaledwie 1%, ale już wkrótce proporcje całkowicie się zmienią.

Specjalny projekt realizowany jest w Pittsburghu. Bierze w nim udział około 50 specjalistów z Carnegie Mellon University oraz University of Pittsburgh. Sebastian Thrun z Carnegie Mellon University przytacza przykład starszej kobiety przyjętej na ostry dyżur, znalezionej w wannie, w której przez dwa dni leżała bez pomocy. Ten rodzaj pracy byłby drobiazgiem dla robota. Osobisty robot-pielęgniarka dla osób starszych został nazwany Florence (Flo). Flo ma około 1.5 m wzrostu. Jej podstawą jest komputer z pamięcią 128 MB RAM, procesorami AMD K6-2 300 MHz i Intel Pentium II 233 MHz, dyskiem twardym 6.4 GB, klawiaturą, touchpadem, ekranem reagującym na dotyk, kamerą wideo, mikrofonem, laserowym dalmierzem, radiowym systemem łączności oraz systemem zasilania. Flo to robot wielozadaniowy. Przypomina o pójściu do łazienki, wzięciu lekarstw, wizycie u lekarza itd. Zbiera informacje, np. o stanie zdrowia, przesyłając je pocztą elektroniczną do lekarza. Flo pomaga osobom o zaburzonej funkcji chwytu i manipulacji. Może podnosić, przenosić, odkładać, otwierać i zamykać różne przedmioty oraz posługiwać się niektórymi urządzeniami. Robot łączy pacjenta z ośrodkami zdrowia, z bankami, sklepami i ze znajomymi, zapewnia też samotnej osobie towarzystwo.

Engelberger poszukuje 5 mln dolarów, aby stworzyć komputerową pielęgniarkę dla starszych osób. Twierdzi, że gdy zdobędzie odpowiednią sumę, po 27 miesiącach rozpocznie produkcję seryjną takich robotów.