Twoja wyszukiwarka

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI
SYGNAŁY - ŚWIAT W KOMPUTERZE
Wiedza i Życie nr 5/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2000

Najdokładniejsza mapa świata jest już w drodze dzięki pomiarom radarowym wahadłowca Endeavour.

Wahadłowiec Endeavour 22 lutego br. przywiózł na Ziemię około 10 TB danych (pojemność 15 tys. dysków CD-ROM), które posłużą do wykonania najdokładniejszej cyfrowej mapy topograficznej naszej planety. Mapa zostanie ukończona w marcu 2001 roku.

Najlepsza istniejąca obecnie cyfrowa mapa świata, ETOPO30, ma rozdzielczość 30 minut kątowych (istnieją dokładniejsze mapy dla wybranych rejonów świata), co dla obszaru Polski oznacza około 550 m, ale na równiku już ponad 1 km. Nie jest to jakość pozwalająca zadowalająco odwzorować niewielkie, lecz zróżnicowane obszary, takie np. jak polskie Tatry. Nowa mapa nie będzie miała tych ograniczeń. Co prawda, kartowano tylko 80% powierzchni naszego globu, ale rozdzielczość danych, wynosząca 30 m bez względu na szerokość geograficzną, pozwoli przygotować bardzo dokładne cyfrowe mapy topograficzne.

W trakcie misji pomiarowej wykorzystywano jednocześnie dwie anteny radarowe, z których jedna znajdowała się na końcu 200-metrowego masztu - największej konstrukcji, jakiej dotąd użyto w przestrzeni kosmicznej. Pozwoliło to na skrócenie okresu zbierania danych do zaledwie 80 godz. jeden radar potrzebowałby co najmniej kilku miesięcy. Kolejny raz skorzystano ze sprawdzonej interferometrii radarowej , dzięki czemu maksymalny błąd pomiaru wysokości wyniósł tylko 16 m. Choć klasyczne mapy topograficzne, wykonywane za pomocą niwelatora i teodolitu, są o wiele dokładniejsze, mapa radarowa ma nad nimi przewagę: po pierwsze - jest cyfrowa, więc można jej od razu używać na komputerach; po drugie zawiera prawie cały świat, dzięki czemu unika się problemów przy kompilacji wielu różnych map w jedną.

Cyfrowe mapy wykorzystuje się m.in. w geologii, hydrologii, lotnictwie, projektowaniu zagospodarowania przestrzennego, łączności (m.in. w telefonii komórkowej), a także w celach wojskowych (m.in. w symulatorach pola walki, systemach naprowadzania).