Twoja wyszukiwarka

KRZYSZTOF SZYMBORSKI
SYGNAŁY - Z PRZYMRUŻENIEM OKA
Wiedza i Życie nr 6/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/2000

Morowe pazury

W wielu ludzkich mitach i ludowych opowieściach długie paznokcie (a także szpony i pazury) mają zdecydowanie negatywne konotacje, choć w pewnych kulturach są też traktowane jako dowód elegancji i wysokiej hierarchii społecznej. Niedawny incydent w szpitalu w Oklahoma City sugeruje, że nasza instynktowna nieufność wobec przesadnie wyrośniętych paznokci może mieć biologiczne podłoże. W szpitalu tym w 1997 roku wybuchła epidemia wywołana przez zakażenie bakterią Pseudomonas aeruginosa, która w ciągu 15 miesięcy spowodowała śmierć 16 noworodków na oddziale intensywnej terapii. Śledztwo wykazało, że przynajmniej połowa przypadków wywołana była tym, że Pseudomonas znalazły znakomite warunki wegetacji pod szczególnie długimi paznokciami niektórych pielęgniarek. Od czasu gdy szpital wydał nakaz obcięcia paznokci, nie zanotowano nowych zakażeń.

Czy mężczyźni przechodzą andropauzę?

Nie. Tak przynajmniej zawyrokował jeden z czołowychbrytyjskich ekspertów w dziedzinie endokrynologii, Howard Jacobs z University College School of Medicine w Londynie. Poczuł się on zobowiązany do złożenia oświadczenia w tej sprawie po ogłoszeniu w "British Medical Journal" artykułu Duncana Goulda i Richarda Petty, którzy twierdzili coś zupełnie przeciwnego. W ich przekonaniu, znane mi dobrze z autopsji symptomy pojawiające się u mężczyzn w "dojrzałym wieku" - nerwowość i przygnębienie; "uderzanie krwi do głowy" i "zimne poty"; obniżone libido; dysfunkcja erekcyjna, chroniczne zmęczenie oraz obniżenie koncentracji i pamięci - mogą i powinny być leczone hormonalnie przez podawanie testosteronu. Jacobs zasugerował, w tłumaczeniu na język potoczny, że to nie klimakterium tylko po prostu objawy starzenia się.

Do więzienia za klonowanie ludzi?

Japońskie źródła zbliżone do kół rządowych doniosły, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy przewidującej karę więzienia do lat 5 oraz/lub grzywnę do 5 mln jenów za wszelkie usiłowania wyprodukowania jednostki ludzkiej w drodze klonowania. Do ustawy może warto dołączyć klauzulę przewidującą kary za nieodpowiedzialną reprodukcję metodami konwencjonalnymi.

St. Tropez w Karwi

Uczeni twierdzą, że uzyskali potwierdzenie ciągłego ocieplania się klimatu Ziemi. Co więcej, iż poważna część tego ocieplenia jest absorbowana przez wody oceaniczne, które w ciągu ostatnich 40 lat podgrzały się w swych warstwach powierzchniowych o około ćwierć stopnia Celsjusza. Jeśli trend nie ulegnie odwróceniu, już wkrótce plaże Bałtyku zaroją się od cudzoziemskich turystów.

Pocieszenie dla małych?

Niewysokim zawsze wiatr w oczy. Nie tylko, jak wykazały badania wrocławskich mężczyzn, wyżsi mają większe powodzenie u kobiet i w efekcie więcej dzieci, o czym już Państwa informowałem na tych łamach. Wkrótce potem badacze z University of Bristol donieśli, że każde 10 cm wzrostu zmniejsza ryzyko wylewu krwi do mózgu o 16%. W samą porę, jako pocieszenie dla niezbyt wysokich, przyszło nowe naukowe wyjaśnienie wyniku biblijnego pojedynku Dawida i Goliata. Jak sugeruje mianowicie izraelski neurolog Vladimir Berginer, cudowne na pozór zwycięstwo niedużego Dawida nad filistyńskim olbrzymem nie było niczym niezwykłym. Goliat, jak wielu mężczyzn szczególnie wysokiego wzrostu (w tym przypadku około 3 m), cierpiał na hormonalną chorobę zwaną akromegalią, która powoduje też uszkodzenie wzroku i ogólną umysłową ociężałość. Inna dobra wiadomość: zdaniem Thomasa Samarasa, autora książki "Prawda o twoim wzroście," niscy mężczyźni nie tylko żyją dłużej od wysokich, ale są także lepszymi kochankami.

Jak postawić roślinę na nogi?

Nietrudno zgadnąć - wystarczy rozpuścić w wodzie Viagrę i użyć roztworu do podlewania. Jak donosi S. Brammasastri z Wydziału Botaniki Bharatiar University w Indiach, traktowane Viagrą pomidory i papryka znacznie zwiększyły swą płodność, choć wielkość ich wegetatywnych organów nie uległa zmianie. W Belgii, gdzie najwyraźniej trudniej o Viagrę (a może Belgowie po prostu jej żałują roślinom), uczeni na Uniwersytecie w Gandawie odkryli, że podanie roślinom zakażonym wirusem mozaiki tytoniowej aspiryny także przynosi pozytywne efekty.

Nieplanowany poród bardziej bolesny

Wielkie zainteresowanie światowej prasy wzbudziły ogłoszone niedawno wyniki badań Pauline Slade i Jo Czarnockiej z wydziału psychologii Sheffield University. Uczone te stwierdziły mianowicie, że cierpienia towarzyszące porodowi są tak intensywne, iż mogą pozostawić w psychice kobiet zmiany obserwowane często u weteranów wojennych. Porody, jak się wydaje, są szczególnie bolesne wtedy, gdy w sali porodowej nie ma męża, albo gdy ciąża nie była planowana.

Niedobór szarych komórek

Debata na temat: czy skłonności przestępcze są wrodzone, czy nabyte, jest bardzo stara i nierozstrzygnięta. Ostatnie badania Adriana Raine'a z University of Southern California, ogłoszone w "Archives of General Psychiatry", dostarczają nowych argumentów zwolennikom teorii genetycznego obciążenia. Badając grupę 21 mężczyzn skazanych za przestępstwa połączone z użyciem przemocy, stwierdził on, że ich mózgi różniły się od mózgów łagodnych obywateli. Płaty czołowe przestępców zawierały przeciętnie o 11% mniej szarych komórek. A może po prostu byli głupsi od innych brutali - w końcu dali się złapać...