Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
KOMPUTEROWE ABC - MATEMATYKA WSPARTA KOMPUTEREM
Wiedza i Życie nr 6/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/2000

Matematyka to piękna, ale żmudna dziedzina wiedzy. Właśnie: żmudna, nie trudna - bowiem rozumowanie dla człowieka wprawnego i odpowiednio wytrenowanego (no i, dodajmy, mającego pewne predyspozycje intelektualne...) nie jest trudne. Natomiast niezbędne niekiedy przekształcanie różnych wyrażeń, dokonywanie obliczeń, kreślenie precyzyjnych rysunków bywają kłopotliwe nawet dla zawodowców. Znam matematyków, którzy całej tej "buchalterii i kreślarstwa" szczerze nienawidzą. Od pewnego czasu tę pracę biorą na siebie komputery, a ściślej odpowiednie programy. Nauczycielom, inżynierom, studentom i uczniom chciałbym więc przedstawić kilka ułatwiających życie programów, łatwych do ściągnięcia z Internetu.

Zacznijmy od mojego ulubionego programu - Graphmatica (www8.pair.com/ksoft). Jest to potężny i łatwy w użyciu program do sporządzania wykresów funkcji, relacji i nierówności zarówno w postaci zwykłej, jak i parametrycznej, w układzie prostokątnym i biegunowym, przy czym na jednym rysunku można zmieścić do 25 wykresów. Program ponadto potrafi różniczkować, całkować i badać równania różniczkowe. Dostępne są dwie wersje: pracująca w środowisku Windows (3.x/95/98/2K) oraz DOS. U góry strony - ekran programu, na którym widać efekt badania funkcji:

Podobnie działa Graphcalc (www.graphcalc.com). Jest to właściwie rozbudowany kalkulator o zadziwiających możliwościach graficznych z opcją rejestrowania (i druku) także wyników obliczeń cząstkowych. Mamy tu również do dyspozycji podstawowe funkcje statystyczne; program może się więc przydać zarówno inżynierom, jak i stosującym metody matematyczne przyrodnikom. Powyżej ekran z tym samym, co poprzednio, zadaniem.

Trzeci program składa się z dwóch oddzielnych aplikacji: Equation Grapher i Regression Analyzer (czyli Kreślarz Wykresów i Analizator Regresji). Umożliwia on umieszczenie w jednym oknie do 12 wykresów, potrafi automatycznie znajdować zera funkcji (czyli pierwiastki równań), maksima, minima, współrzędne punktów przecięcia itp. Zaliczyłbym go także do wysoko wydajnych kalkulatorów graficznych, gdyby nie Analizator Regresji, który daje użytkownikowi do ręki potężne narzędzie statystyczne i pozwala np. łatwo znaleźć krzywe najlepiej odpowiadające danym doświadczalnym. I znów zrzut ekranu (patrz powyżej).

Program można znaleźć pod adresem: www.mfsoft.com/equationgrapher

Na zakończenie program (grecki - to rzadkość!)zastępujący nas w robieniu rysunków. Isopticon (www.uch.gr/Tmhmata/MATHEMATICS/MATH.html) to program do precyzyjnych kreśleń konstrukcji geometrycznych; doprawdy świetny, o dużych możliwościach i w dodatku bardzo łatwy do opanowania.