Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 7/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/2000

Na urlop z kamerą

Firma Samsung Electronics zaprezentowała nowy model analogowej kamery VP-M51. Urządzenie pracuje w standardzie Hi8 mm. Umożliwia 22-krotne powiększenie optyczne obrazu i 440-krotne powiększenie cyfrowe. Minimalny poziom oświetlenia, przy którym kamera nagrywa, to 0.3 luksa. Nagrywany obraz można obserwować w wizjerze bądź na ciekłokrystalicznym, kolorowym ekranie. Kamera pozwala na ręczną regulację głębi ostrości oraz balansu bieli. Ma także generator napisów, 12 specjalnych efektów cyfrowych i 6 programów ekspozycji.

Słuchanie na odległość

Nowe bezprzewodowe słuchawki firmy Technics RP-WF 920 pozwalają na słuchanie muzyki w odległości nawet do 100 metrów od źródła dźwięku. Dużą ich zaletą jest to, że sygnał radiowy bez zakłóceń przenika przez ściany i podłogi. Słuchawki zostały wyposażone w zamknięte obudowy przetworników akustycznych, co zapewnia dynamiczny dźwięk oraz automatyczny wyłącznik zasilania nadajnika. Zakres przenoszonych częstotliwości wynosi od 20 Hz do 22 kHz.

Panoramiczny domownik

Firma Thomson wprowadziła na rynek nowy telewizor panoramiczny 28VK25E. Odbiornik został wyposażony w kineskop Black Diva o przekątnej 28 cali, dźwięk stereo w systemie NICAM i dekoder dźwięku przestrzennego Virtual Dolby Surround. Telewizor ma również telegazetę i wyświetlane na ekranie menu użytkownika oraz gniazda AV i 2 eurozłącza.

Szybka nagrywarka

Nagrywarka CD-Writer Plus 9310i zaprezentowana przez firmę Hewlett-Packard umożliwia zapis danych z dziesięciokrotną szybkością, a także ponowny zapis z szybkością 4-krotną oraz 32-krotną prędkość odczytu. Podane parametry oznaczają szybkość przesyłania informacji w porównaniu z odtwarzaniem muzyki w tempie naturalnym, która wynosi 1x. Nagrywarkę CD-Writer Plus 9310i można zainstalować w dowolnym komputerze klasy PC z procesorem o mocy co najmniej 200 MHz i połączeniem kablowym IDE. Dodatkową zaletą napędu jest dołączane doń oprogramowanie.

Z plecakiem na wycieczkę

Ascent to średniej wielkości (48 l) plecak firmy Jansport. na dłuższe wypady. Ma pojemną komorę główną i trzy przednie kieszenie. Ascent ma również podwójny uchwyt na czekan oraz specjalny otwór, przez który można przeciągnąć rurkę od bidonu, co szczególnie przydaje się podczas długiego marszu. Plecak wykonany jest z tkaniny RipStop 450d. Jest to cienki materiał, niezwykle wytrzymały na prucie, dzięki specjalnej krzyżowej metodzie plecenia włókien, powlekany nieprzemakalnym tworzywem poliuretanem. Pasy nośne plecaka wypełnione są elastyczną siatką grubości około 1 cm, wykonaną z elastomeru Gelastic sprężystego tworzywa, podobnego do gumy, które dzięki swojej elastyczności precyzyjnie dopasowuje się do kształtu ramion i sprawia, że ciężar rozkłada się równomiernie oraz zapobiega powstawaniu odparzeń na ramionach.