Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
INTERNET - NOWA WYSZUKIWARKA I LEKCJA SZUKANIA
Wiedza i Życie nr 7/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/2000

Zaczynam dziś od polecenia nowej wyszukiwarki sieciowej.

Znana świetnie wszystkim internautom firma AltaVista uruchomiła usługę o nazwie Raging Search (ragingsearch.altavista.com), którą po przetestowaniu oceniam niezwykle wysoko. Po wpisaniu tego adresu zobaczymy niezwykle prosty formularz z jednym tylko polem do wpisania tematu poszukiwań. Prosta grafika i brak tła od razu podpowiadają, że twórcy nowej "maszyny" postawili na szybkość. I rzeczywiście, wyszukiwarka działa piorunem. Ale nie tylko w szybkości tkwi potęga tej witryny.

Po pierwsze, można (korzystając z opcji "Customize") ustawić osobisty profil poszukiwań, np. wskazać języki, w których pragniemy uzyskiwać wyniki (do 25 naraz; dotychczas AltaVista pozwalała na wybór tylko jednego języka) ja wskazałem na przykład angielski i polski, można z pożytkiem dla siebie przeszukiwać witryny hiszpańskie, niemieckie, francuskie, włoskie oraz portugalskie: zaznaczenie w ustawieniach jednego z pól spowoduje, że obok odpowiedniego wyniku poszukiwań pojawi się przycisk "Translate" (czyli: tłumacz), którego wybranie uruchomi automatycznego tłumacza. W efekcie witryny, używające któregoś z wymienionych pięciu języków, na ekranie ukażą się po angielsku! Jak cenna jest to właściwość nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Nowa wyszukiwarka pozwala także nałożyć na proces szukania swoisty filtr, nazwany "rodzinnym"; chodzi o to, że różni cwaniacy sieciowi ukrywają pod niewinnymi nazwami witryn rzeczy, których nie chcemy oglądać. Włączenie filtra spowoduje, iż podczas poszukiwań nie pojawią się na ekranie np. gołe panie.

Na stronie ustawienia osobistego profilu można także nakazać maszynie pokazywanie rozszerzonej informacji o znalezionych witrynach lub tylko skróconej (co zalecam, bo będzie szybciej), a także wybrać liczbę wyników pokazywanych jednocześnie.

Porady dla początkujących

Jeśli chcemy odnaleźć witryny zawierające kilka słów w ustalonej kolejności, musimy ten ciąg wyrazów przy wpisaniu ująć w cudzysłowy na przykład "duże liczby pierwsze". Jeśli nie użyję cudzysłowu, wyszukiwarka uzna, że szukam stron, na których wystąpi którekolwiek z wymienionych słów. Jeśli nie chcę, by na znalezionej stronie wystąpiło dane słowo - muszę je poprzedzić znakiem minusa (przykład: samochód -używany znajdzie witryny, na których wystąpi słowo "samochód", ale na pewno nie pojawi się słowo "używany"). Trzeba uważać, by znak minusa postawić bezpośrednio przed danym słowem, bez odstępu.

To nie wszystko. Wyszukiwarka umożliwia użycie "dżokera": znak * (gwiazdka) zastępuje dowolny ciąg znaków. Wpisanie ciągu inwest * spowoduje odszukanie witryn ze słowami "inwestor", "inwestycja", "inwestowanie" itd. Warto też wiedzieć, że wypisanie słowa (lub słów) wyłącznie małymi literami spowoduje wyszukanie odpowiedników, w których dowolna z wpisanych liter może być także duża (przykład: wpisanie "warszawa" da nam informację zarówno o samochodzie warszawa, jak i mieście Warszawa). Jeśli jednak zastosujemy w dowolnym miejscu słowa dużą literę wyszukiwarka uzna, że właśnie o to nam chodzi, i innych możliwości nie uwzględni.

Są i bardziej złożone opcje wyszukiwania, ale zaawansowanym "szukaczom" polecam po prostu skorzystanie z pomocy pod odnośnikiem "help".