Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ NALEPA
SYGNAŁY - ZAKRĘCONE SERCE
Wiedza i Życie nr 7/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/2000

Nasza pompa życia jest bardziej skomplikowana, niż się wydawało.

Serduszka rysowane przez zakochanych nie mają wiele wspólnego z prawdziwym, bardzo skomplikowanym kształtem ludzkiego serca. Ta rytmicznie kurcząca się pompa mięśniowa jest zbudowana z czterech części dwóch przedsionków i dwóch komór, które różnią się wielkością i kształtem. W dodatku serce jest ukośnie zawieszone w klatce piersiowej na wielkich, zakrzywionych naczyniach krwionośnych. Czy tak złożona budowa serca jest przypadkowym wynikiem ewolucji?

Angielscy naukowcy zbadali serce zdrowego człowieka za pomocą zmodyfikowanej techniki magnetycznego rezonansu jądrowego. Ta metoda pozwala zobaczyć krew przepływającą przez serce i duże naczynia. Okazało się, że krew wiruje w przedsionkach i komorach serca. Strumienie płynące z żył nie zderzają się ze sobą, ale tworzą duże wiry, które następnie dzielą się na strumienie krwi wypompowywane do tętnic.

Zawirowania krwi powstają w sercu właśnie dlatego, że jego jamy mają różny kształt i są ukośnie położone w klatce piersiowej. Według autorów pracy, do utrzymania stałego przepływu tak zakręconych strumieni krwi wystarcza niewielka ilość energii, więc ukośne położenie serca w klatce piersiowej zwiększa wydajność układu krążenia, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego.

Niektóre choroby mogą zmieniać charakter przepływu krwi przez serce. Badacze z Imperial College of Science twierdzą, że operacje kardiochirurgiczne powinny prowadzić do przywrócenia wirowego przepływu strumieni krwi przez przedsionki i komory serca. W ten sposób chirurg mógłby zmniejszyć obciążenie chorego mięśnia sercowego i poprawić jakość życia pacjenta.

Nature nr 404/2000,
Science nr 288/2000
www.biologia.pl