Twoja wyszukiwarka

MARIA SUPRANOWICZ
SYGNAŁY - CHIŃCZYCY I ARCHEOLOGIA
Wiedza i Życie nr 8/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/2000

Władze Chin coraz więcej uwagi poświęcają badaniom archeologicznym.

Chiny, na których terenie powstała jedna z czterech najstarszych cywilizacji świata (oprócz mezopotamskiej, egipskiej i indyjskiej), nie mogą pochwalić się tak wieloma znaczącymi odkryciami archeologicznymi, jak np. Egipt. Do najbardziej sławnych należy zapewne odkrycie armii z terakoty ponad 6 tys. figur żołnierzy naturalnych rozmiarów, które miały towarzyszyć po śmieci cesarzowi Shi Huangdi, twórcy dynastii Qin (221-207 rok p.n.e.) i cesarstwa chińskiego.

Warto przypomnieć, że słynną podziemną armię odkryto w 1974 roku zupełnie przypadkowo - podczas kopania studni w pobliżu murów mauzoleum cesarza (mauzoleum Shi Huangdi znajduje się niedaleko miasta Xi'an w prowincji Shaanxi w centralnych Chinach). Teraz wykopaliska, zarówno tutaj, jak i na innych terenach, prowadzone są w sposób bardziej planowy. W pobliżu mauzoleum odnaleziono m.in. kamienne zbroje i hełmy oraz naturalnej wielkości ceramiczne figury przedstawiające akrobatów.

W okolicach wzgórza Laoshan w zachodniej części Pekinu archeolodzy odkryli - jak przypuszczają - grób lokalnego władcy z końcowego okresu Zachodniej Dynastii Han (lata 206 p.n.e.-25 n.e.). Z trwającymi pracami wiążą duże nadzieje na odnalezienie cennych zabytków z tej epoki. W latach 1998-1999 zorganizowali pierwsze archeologiczne badanie dna Morza Południowochińskiego w okolicach wysp Xisha (Wysp Para-celskich) - na głębokości 2-35 m pod wodą zlokalizowali m.in. 13 stanowisk z X-XIX wieku, a w nich ponad 1500 najróżniejszych przedmiotów z przeszłości - od maleńkich z żelaza po pozostałości łodzi.

Rozpoczęty w 1996 roku program określenia dat panowania trzech pierwszych dynastii - Xia, Shang i Zhou - znalazł się na liście głównych projektów badawczych Ministerstwa Nauki i Techniki. Jeszcze niedawno wymieniane przez tradycyjną historiografię chińską dynastie Xia i Shang uznawane były za legendarne. Choć nadal nie ma zadowalających dowodów istnienia dynastii Xia, dziś już nie traktuje się jej jako całkowicie legendarnej, zwłaszcza w Chinach. Archeolodzy we współpracy m.in. z astronomami wstępnie określili, że początek dynastii Xia przypada około 2069 roku p.n.e., wyparcie dynastii Xia przez Shangów na lata 1600-1500 p.n.e., zaś dynastii Shang przez Zhou na lata 1050-1020 p.n.e.

Beijing Review nr 16/2000