Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
SYGNAŁY - DIETA SPOSOBEM NA RAKA?
Wiedza i Życie nr 8/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/2000

Zapobieganie nowotworom jelita grubego jest trudniejsze, niż się wydawało, ale warto zdrowo się odżywiać.

O tym, że dieta uboga w tłuszcze, za to bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, jest bardzo zdrowa, wiedzą wszyscy. Jej wartość polega nie tylko na tym, że organizm działa na co dzień jak szwajcarski zegarek, ale także zapobiega niektórym nowotworom, np. nowotworom jelita grubego. Ostatnio w New England Journal of Medicinie ukazały się jednak dwa artykuły, które zmuszają do ponownego zajęcia się sprawą prewencji chorób przez dietę. Autorami są naukowcy z renomowanych amerykańskich ośrodków naukowych, m.in. Narodowego Instytutu Raka w Bethesda czy Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Wyniki są następujące: po czterech latach odżywiania się tak zdrowego, jak tylko jest to możliwe, nie stwierdzono wśród badanych kilku tysięcy osób mniejszej skłonności do tworzenia się tzw. gruczolaków jelita grubego, uważanych za stan przedrakowy.

Czy zatem zdrowa dieta nie zmniejsza ryzyka zachorowania na raka? Odpowiedź, jak się okazuje, wcale nie jest oczywista. Brak wpływu diety na powstawanie gruczolaków nie musi oznaczać, że nie wpływa to na późniejszy stan zdrowia. Wszak nie każdy gruczolak przekształca się w nowotwór. Problem jednak w tym, że dłuższe badania trzeba by uznać za nieetyczne. W świetle obecnej wiedzy medycznej gruczolaki jelita grubego niezwłocznie się usuwa.

Wspomniane artykuły wywołały ożywioną dyskusję. Na stronach internetowych American Institute for Cancer Research ostrzega się ludzi przed opacznym ich zrozumieniem. Dieta niskotłuszczowa, bogata w owoce, warzywa, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste bez wątpienia pomaga zachować dobre zdrowie. A jej wpływ na powstawanie akurat raka jelita grubego po prostu wymaga dalszych badań.

New England Journal of Medicine nr 16, Internet - Newswise