Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
INTERNET W KIESZENI
Wiedza i Życie nr 8/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/2000

Internet we własnym telefonie komórkowym to bardzo kusząca propozycja. Zanim postanowimy zamienićswoją starą "komórkę" na internetowe cudo, wypada odpowiedzieć sobie na pytanie,czy tej wymiany warto dokonać już teraz?

Wyobraźmy sobie, że mamy dostęp do Internetu wszędzie i zawsze. I to nie tylko ze stacjonarnych komputerów czy notebooków, ale z urządzenia tak małego, jak telefon komórkowy. Trzymając słuchawkę w ręku możemy odczytać najświeższe wiadomości, zapoznać się z repertuarem pobliskiego kina lub teatru, dokonać zakupów czy odebrać pocztę elektroniczną. Możemy również zarezerwować bilet lotniczy lub pokój w hotelu, a także handlować akcjami i dokonywać operacji na koncie bankowym.

W 1997 roku wyobraziły to sobie cztery firmy z branży telekomunikacyjnej i założyły organizację W@P Forum. Ericsson, Nokia, Motorola oraz Uniwired Planet, obserwując internetową rewolucję, postanowiły rozpocząć współpracę, mającą na celu stworzenie ogólnoświatowego standardu, umożliwiającego korzystanie z Internetu przy użyciu telefonu komórkowego. Po dwóch latach pracy na zeszłorocznych targach telekomunikacyjnych w Cannes - po raz pierwszy został zaprezentowany WAP, czyli Bezprzewodowy Protokół Aplikacyjny (Wireless Application Protocol). W tej chwili do organizacji W@P Forum należy już ponad setka firm z całego świata.

Jak działa WAP?

Wszyscy, którzy łączą się z Interetem za pomocą modemu, wiedzą, że załadowanie niektórych stron może trwać zdecydowanie za długo. Złośliwi rozwinęli nawet skrót WWW jako World Wait Web (Światowa Sieć Czekania). Jak więc rozwiązać ten problem w przypadku telefonu komórkowego wyposażonego w procesor niewielkiej mocy, mając do dyspozycji wolny transfer danych oraz niewielki ekran telefonu komórkowego? W tym właśnie celu stworzony został WAP, protokół komunikacyjny, który odczytuje strony internetowe napisane w języku WML (Wireless Markup Language), podobnym do internetowego języka HTML, lecz dostosowanym do pojemności pamięci oraz szybkości procesora telefonu. Strony napisane w tym języku są dużo prostsze niż te, które możemy oglądać na ekranach naszych komputerów. Nie ma na nich zbędnej grafiki - ograniczają się do informacji tekstowych.

Dostęp do Internetu z telefonu komórkowego odbywa się nieco inaczej niż w wypadku komputerów. Telefon nie kontaktuje się bezpośrednio z serwerem, na którym znajduje się strona, ale z tzw. bramką (gateway) WAP, która tłumaczy informacje wysyłane przez telefon na format zrozumiały dla serwera WWW. Odpowiedź z serwera przechodzi również przez bramkę WAP, która ją dekoduje, dodatkowo kompresując przesyłane dane. Dopiero wówczas telefon wyświetla na ekranie ściągniętą stronę (zwaną kartką).

Telefony w Sieci

Pierwszym i najbardziej znanym telefonem, który pozwala połączyć się z Internetem poprzez mikroprzeglądarkę obsługującą protokół WAP, jest Nokia 7110. Gdy w Niemczech rozpoczęła się jego sprzedaż, klienci ustawiali się w społecznych kolejkach do sklepów. Jednak już niedługo także inni producenci aparatów komórkowych zaproponowali swoje rozwiązania.

Przeglądarki telefonów internetowych działają podobnie jak oprogramowanie komputerowe. Gdy kupimy telefon u któregoś z operatorów, jego przeglądarka będzie tak ustawiona, aby po połączeniu z Internetem wyświetlić "domową" stronę operatora, z której można się przenieść na szukane strony. Jak w zwykłych przeglądarkach możemy także zapamiętywać adresy ulubionych stron oraz łączyć się z wybraną stroną po wpisaniu odpowiedniego adresu. Dla ułatwienia żeglowania po Sieci adresy stron poza adresem złożonym z liter mają także adresy w formie numerów telefonu.

Operatorzy sieci komórkowych przewidują, że już pod koniec tego roku liczba użytkowników serwisów dostępnych przez telefon komórkowy przekroczy w Polsce 300 tys. Według prognoz w przyszłym roku 95% wszystkich telefonów komórkowych sprzedawanych w Polsce będzie współpracowało z Internetem, a rok później jak twierdzą specjaliści firmy Nokia na całym świecie liczba wejść do Internetu z telefonów komórkowych będzie równa liczbie odwiedzin sieci ze stacjonarnych komputerów.

Nie ma się co śpieszyć

Jeśli już wyobrazili sobie Państwo ogromne możliwości mobilnego Internetu, czas na kubeł zimnej wody. Bez wątpienia przyszłość internetowych "komórek" rysuje się różowo, jednak możliwości związane z dokonywaniem transakcji giełdowych, rezerwacją biletów oraz robieniem zakupów bez odrywania słuchawki od ucha są na razie pieśnią przyszłości. Kłopoty wiążą się z zapewnieniem bezpieczeństwa transferu danych i niewielką szybkością ich przesyłania. Sporym problemem, przynajmniej jeśli chodzi o krajowe serwisy, pozostaje ich zawartość. Oferują one jedynie najprostsze informacje z Polski i ze świata, prognozę pogody dla wybranego regionu, szczątkowe wiadomości kulturalne, dowcipy, horoskopy oraz możliwość bawienia się grami on-line. Niemożliwe np. okazało się szybkie znalezienie aktualnego repertuaru kin w Warszawie na witrynie wap.mobilenet.pl (na początku czerwca br.), mimo że odwiedzana strona teoretycznie na to pozwalała. Zresztą większość informacji dostępnych na telefonicznych stronach internetowych można - bez wymiany telefonu - otrzymywać od operatorów w postaci serwisu wiadomości SMS.

Używanie skrzynek e-mailowych też wydaje się wątpliwym ułatwieniem, gdyż to samo osiągniemy, korzystając z usługi SMS. Śmiało można stwierdzić, że obecnie technologia WAP jest tylko nowością, która fascynuje jedynie maniaków Sieci i tych, którzy muszą mieć wszystkie najnowsze zabawki. Ale w ciągu najbliższych lat, jeśli nie miesięcy, wraz z wprowadzeniem przez operatorów telefonii komórkowej nowej metody szybkiego transferu danych GPRS (General Packet Radio Services), który ma zapewnić szybkość porównywalną z domowym Internetem, możliwości protokołu WAP będą rosły. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że ogólnoświatowa fascynacja Internetem gwarantuje WAP sukces. Na razie jednak istnieje niewiele ponad 1000 witryn oferujących strony przeznaczone dla telefonów komórkowych.

Popularne polske witryny wapowskie

wap.filmweb.pl  - opisy filmów, premier oraz repertuar kin w 12 wybranych miastach
wap.matrix.pl - użyteczny serwis z informacjami dotyczącymi 10 największych polskich miast. Umożliwia wyszukiwanie ulic, znajdujących się w ich okolicy pubów, kin, przystanków, bankomatów. Pomoże odnaleźć się w nieznanym mieście turystom. Serwis jest również dostępny w języku angielskim.
wap.mobilenet.pl - strona z newsami, serwisem gospodarczym i kulturalnym, adresami kin, teatrów i galerii w większych miastach w Polsce oraz bogatym zbiorem odnośników do innych stron stworzonych w technologii WAP.
wap.idea.pl - domowa strona operatora sieci komórkowej Idea, oferująca oprócz wiadomości o sieci możliwość stworzenia własnej strony WAP oraz serwis informacyjny Wapgo.
wap.plusgsm.pl - domowa strona operatora sieci komórkowej Plus GSM oferuje informacje o sieci oraz serwis wiadomości dla abonentów.
wap.rp.pl - serwis informacyjny gazety Rzeczpospolita.
wap.hafas.de - rozkład jazdy pociągów PKP.
wap.era.pl - na domowej stronie operatora oprócz informacji dotyczących ofert firmy i dostępu do najświeższych wiadomości znajdują się: przelicznik miar, wag i walut, informacje miejskie, a także słownik polsko-angielski oraz rozkład jazdy autokarów Polski Express.

Krótkie porównanie cen

Korzystając z telefonu komórkowego, postanowiliśmy znaleźć kilka informacji. Szukanie rozpoczęliśmy od popularnej strony wap.mobilenet.pl. Ściągnięcie ostatnich wiadomości z Polski i świata zajęło minutę. Następnie próbowaliśmy znaleźć repertuar warszawskich kin. Pierwsze połączenie okazało się niewypałem. Na podanej stronie informacji nie było. Po kolejnej minucie szukania odnaleźliśmy witrynę, na której odszukaliśmy prawidłowe dane. Następna próba dotyczyła wyników koszykarskiej ligi NBA. Niestety, znalezione informacje okazały się już nieaktualne. Miłym rozczarowaniem natomiast było odwiedzenie witryny wap.matrix.pl, dzięki czemu po wpisaniu nazwy ulicy, przy której znajduje się redakcja, otrzymaliśmy spis najbliższych bankomatów. Połączenie trwało w sumie 6 minut. Połączenie z Internetem za pośrednictwem sieci Idea kosztuje 45 gr za minutę. Plus GSM oferuje je w cenie 65 gr, a Era GSM za 48 gr w godz. szczytu i 34 gr poza nimi. Gazeta codzienna kosztuje 1.50 zł.

Wirus w "komórce"

Według specjalistów komputerowego giganta IBM, w niedalekiej przyszłości będziemy narażeni na wirusy, które mogą atakować telefony komórkowe.

Telefon jest przecież urządzeniem opartym na oprogramowaniu, które można modyfikować. Niestety, do zarażenia się "komórkowym" wirusem wystarczy odebranie telefonu. Na infekcje szczególnie będą narażone telefony wyposażone w przeglądarki WAP. Hackerzy uzyskają możliwość włamania się do aparatów, zmiany ustawień czy kradzieży danych zapisanych w pamięci, jak również blokowania "komórki", ataków na serwer operatora czy podsłuchiwania rozmów. Firmy opracowujące oprogramowanie antywirusowe już zauważyły ten problem i starają się zawczasu przygotować odpowiednie "szczepionki". Nadzieje wiąże się również z faktem, że oprogramowanie telefonów jest dużo bardziej różnorodne niż to wykorzystywane w komputerze, co uniemożliwi jednemu wirusowi zaatakowanie rozmaitych modeli.

Sprawdź, jak to działa

Zanim kupisz telefon komórkowy wyposażony w mikroprzeglądarkę internetową WAP, warto zapoznać się z jego działaniem i ofertą stron przygotowanych w języku WML. Pierwszą możliwością jest wpisanie w Internecie adresu: gelon.net. Ta witryna pozwala przejrzeć w domowym komputerze strony przeznaczone dla telefonów komórkowych i jednocześnie zachować wielkość ekranu charakterystyczną dla najbardziej popularnych internetowych "komórek". Daje również możliwość zapoznania się z najnowszymi informacjami osobom, które chciałyby stworzyć własne strony w języku WML.

Drugą metodą jest zainstalowanie w komputerze programu WinWAP W@P Browser, który po połączeniu z Internetem pozwala buszować po komórkowych stronach internetowych. Program ten można znaleźć na witrynie internetowej: http://tucows.icm.edu.pl

Kto jeszcze skorzysta

WAP nie został stworzony tylko dla wygody zwykłych użytkowników Internetu. Już dawno bowiem firmy telekomunikacyjne dostrzegły, że na przesyłaniu danych można zarobić dużo większe pieniądze niż na rozmowach telefonicznych. A te usługi są najważniejsze zarówno dla małych firm, jak i wielkich korporacji, ponieważ pozwalają przyśpieszyć pracę i zredukować wydatki. W niedalekiej przyszłości normalna stanie się sytuacja, w której handlowiec prowadzący pertraktacje biznesowe będzie sprawdzał kontrahenta w bazie danych własnej firmy. Na telefonie komórkowym w ciągu kilku chwil wyświetli bieżący stan zamówień, ewentualne zaległości w płatnościach czy daty i sumy dokonywanych transakcji.

Dostępne telefony WAP

Nokia 7110 - Aparat dwuzakresowy GSM 900/1800
Navi Roller - pokrętło ułatwiające poruszanie się po Internecie Duży wyświetlacz graficzny. Pojemna pamięć wewnętrzna na 1000 nazwisk. Kalendarz z możliwością zapisywania terminów spotkań. Możliwość bezprzewodowego przesyłania danych
Motorola T2288 - Aparat dwuzakresowy GSM 900/1800. Zaprogramowane podstawowe ustawienia WAP. Szybki dostęp do menu użytkownika. Możliwość transmisji danych
Motorala V2288 - Dwuzakresowy aparat GSM 900/1800. Bezprzewodowa transmisja danych za pośrednictwem podczerwieni, Podręczny kalendarz.