Twoja wyszukiwarka

PIOTR KOSSOBUDZKI
SYGNAŁY - WIRUS WALCZY Z RAKIEM
Wiedza i Życie nr 9/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2000

Nowa broń przeciw nowotworom?

W leczeniu nowotworów osiągnięto już bardzo wiele, ciągle brakuje jednak "złotego leku" czy terapii gwarantującej wyzdrowienie. Być może sukces odniosą naukowcy z Ottawa University, którzy do walki z nowotworami próbują zaprząc... wirusy. Kanadyjscy badacze odkryli, że zwierzęcy wirus VSV (Vesicular Stomatitis Virus) może uśmiercać ludzkie komórki nowotworowe. W naturze VSV występuje bardzo rzadko i wywołuje opryszczkę jamy gębowej zwierząt. Jeżeli jednak potraktujemy nim ludzkie komórki rakowe, to radzi sobie m.in. z białaczką, rakiem piersi, płuc czy prostaty. Co najważniejsze, dotychczasowe badania wykazują, że zdrowe tkanki nie są prawdopodobnie atakowane przez tego wirusa.

Komórki rakowe na skutek wielu mutacji "uciekają" przed układem odpornościowym organizmu, który próbuje je zlikwidować jako ciało obce. Według autorów odkrycia te same zmiany sprawiają jednak, że nowotwory stają się wrażliwe na infekcję VSV. "Znając defekty komórek rakowych i właściwości wirusa, mieliśmy nadzieję, że uda się te dwie rzeczy połączyć. Eksperymenty wykazały, że wirus rzeczywiście był bardzo wydajny w niszczeniu nowotworów" powiedział dr John Bell, koordynujący badania nad VSV.

Do rozwiązania pozostaje jednak jeszcze kilka problemów. Skuteczna terapia wymagałaby przyjmowania dużych ilości VSV. Tymczasem wciąż jeszcze nie wiemy, jak ludzki organizm zareaguje na znaczne dawki nowego dla siebie wirusa. Zeszłoroczny skandal wywołany śmiercią pacjenta - ofiary terapii genowej, przypomina, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich skutków zastosowania wirusów jako leków.

Kolejny problem to rzadkie występowanie VSV w naturze. Uzyskanie odpowiednich ilości oczyszczonych wirusów może okazać się kłopotliwe i kosztowne. Naukowcy z Kanady podpisali więc umowę z amerykańską firmą Pro-Virus Inc., która zobowiązała się do hodowli i regularnych dostaw przeciwnowotworowego wirusa.

Nature Medicine nr 7/2000