Twoja wyszukiwarka

MAREK PENSZKO
PUZELAND
Wiedza i Życie nr 9/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2000

W 5. Mistrzostwach Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek  zorganizowanych przez naszą redakcję  wzięło udział ponad 800 miłośników intelektualnej zabawy. Tyle osób w sumie nadesłało rozwiązania zadań eliminacyjnych, zamieszczonych w kwietniowym i majowym numerze Wiedzy i Życia oraz w kwietniowej Rewii Rozrywki (tylko I etap eliminacji). 63 najlepszych awansowało do finału, który odbył się 9 lipca w auli Wydziału Fizyki UW. Jego uczestnicy mieli do rozwiązania 14 zadań w ciągu 90 minut. Faworyci, czyli uczestnicy ostatnich mistrzostw świata, nie zawiedli, ale tylko w tym sensie, że znaleźli się w czołówce. Zwyciężył natomiast - to w jakim stylu! - dotąd właściwie nieznany w łamigłówkowym światku student informatyki UW Tomasz Krajewski. Mistrz nie rozwiązał tylko dwóch zadań, zdobywając 63 punkty na 71 możliwych, podczas gdy większość uczestników ledwie uporała się z połową zestawu. Dalsze miejsca w czołówce zajęli (w nawiasach rezultaty punktowe): Grzegorz Ignaciuk (59), Michał Borny (56), Krzysztof Ligienza (52), Stanisław Lewandowski (51), Roman Trocha (47), Marta Skowrońska (46), Michał Stajszczak (45), Marcin Krasuski (41), Jarosław Potiuk (39), Wiktor Jakubowski (37), Monika Kulig (37).

Pierwsza czwórka będzie reprezentować Polskę na 9. Mistrzostwach Świata w Rozwiązywaniu Łamigłówek, które odbędą się w październiku w Nowym Jorku. Miejmy nadzieję, że spiszą się przynajmniej tak, jak nasza drużyna w pierwszych mistrzostwach świata w tym samym mieście przed 8 laty, czyli na brązowy medal. Proponuję Państwu rozwiązanie kilku trudniejszych zadań z finału tegorocznych mistrzostw Polski - w tym jednej nowości (Cząsteczka), która bardzo spodobała się finalistom. Rozwiązania można nadsyłać do końca września br. pod adresem: Redakcja Wiedzy i Życia, ul. Garażowa 7, 02-651 Warszawa. Na kopercie prosimy dopisać: PUZELAND 9/2000 oraz podać liczbę rozwiązanych łamigłówek. Wśród osób, które nadeślą rozwiązania największej liczby zadań, rozlosujemy nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł oraz encyklopedie multimedialne na CD-ROM-ach.

Cząsteczka

Oznacz wiązania (poziome i pionowe odcinki) łączące atomy (kółka z cyframi) tak, aby wszystkie atomy utworzyły jedną cząsteczkę. Wiązania mogą być wyłącznie pojedyncze lub podwójne (dwa odcinki łączące tę samą parę atomów) i nie mogą się przecinać. Cyfra w atomie oznacza jego wartościowość, czyli ogólną liczbę wiązań, którymi powinien zostać połączony z innymi atomami (jak w zamieszczonym powyżej małym przykładzie z rozwiązaniem). W rozwiązaniu wystarczy podać ogólną liczbę podwójnych wiązań w cząsteczce.

Wypustki

Z każdego pola z cyfrą należy wyprowadzić jeden lub kilka odcinków w rzędzie lub/i kolumnie. Odcinki wychodzące z danego pola powinny w sumie sięgnąć tylu pól, jaka jest wartość cyfry. Dwa odcinki nie mogą sięgnąć tego samego pola i żadne pole nie może pozostać nietknięte odcinkiem. Aby wszystko było jasne, obok zamieszczono mały przykład z rozwiązaniem. W rozwiązaniu wystarczy podać sumę cyfr w polach, z których wychodzą wypustki sięgające niebieskich kratek.

Pokropka

Łamigłówka polega na narysowaniu pętli  linii łamanej zamkniętej, łączącej niektóre kropki. Linia ta nie może przecinać samej siebie, a tworzące ją odcinki powinny być równoległe do brzegów diagramu. Kluczem do oznaczenia pętli są umieszczone w diagramie cyfry. Każda z nich wskazuje, ile boków kwadratu, wyznaczonego przez znajdujące się wokół niej cztery kropki, powinno znaleźć się na pętli. Zamieszczony obok mały przykład z rozwiązaniem powinien rozwiać ewentualne wątpliwości. W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę boków wielokąta, który tworzy pętla (w przykładzie  16).

Szybki kryptarytm

Liczby w dodawaniu zastąpiono słowami. Takim samym literom odpowiadają jednakowe cyfry, a różnym literom  różne cyfry. Rozszyfruj działanie, wiedząc, że na niebieskim tle powinny znaleźć się cyfry nieparzyste.

ROZWIĄZANIA ZADAŃ Z NR. 5/2000

Bitwa morska

Zadanie ma trzy rozwiązania.

Skarby

W rzędzie i kolumnie oznaczonych na niebiesko jest siedem skarbów.

Obrazek logiczny

Ptak (jaskółka).

Blokowisko

Liczby w oznaczonej kolumnie (od góry do dołu): 10-4-5-9-2-3-7-1-6-8.

Krzyżówka liczbowa

Siódemka występuje w diagramie 25 razy.

Triangulacje

Na trójkąty  zgodnie z warunkami zadania  można podzielić sześć z dziesięciu podanych prostokątów.

Pełne rozwiązania wszystkich zadań przedstawione są na rysunkach (w przypadku Triangulacji podano rozwiązania przykładowe).

Wśród osób, które uzyskały maksimum punktów (95), rozlosowane zostały nagrody. 100 złotych otrzymuje Krzysztof Bożek z Katowic. Płyty kompaktowe otrzymują: Wiesław Machnik z Głowienki, Alicja Muszka z Gdańska oraz Sławomir Pawłowski z Pabianic. Gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą.