Twoja wyszukiwarka

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI BOGDAN MIŚ
KSIĄŻKI
Wiedza i Życie nr 10/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/2000

NIEZWYKŁY ŚWIAT CHEMII
Herbert W. Roesky, Klaus Möckel.
Przełożyli Magdalena Pecul i Tristan Korecki.
Wydawnictwo Adamantan, Warszawa 1998.

Trudno znaleźć równie nietypową książkę popularnonaukową. "Niezwykły świat chemii" to próba połączenia dwóch dziedzin, które zazwyczaj są od siebie nieskończenie odległe - chemii i literatury pięknej.

Próba niestety nieudana, pomimo poważnych ustępstw z obu stron. By sprostać wymogom estetycznym narzuconym przez fragmenty literackie, chemię sprowadzono do poziomu sztuk magicznych. Natomiast wybranie tekstów związanych z tak rzadko poruszanym w literaturze tematem, jak chemia, musiało być - i najwyraźniej było - niezwykle trudnym i niewdzięcznym zadaniem.

W książce znajdziemy 124 opisy widowiskowych eksperymentów chemicznych, którym towarzyszą luźno powiązane z nimi fragmenty wypowiedzi m.in. Immanuela Kanta, Tomasza Manna czy Salvadora Dali. Same doświadczenia są jednak rzeczywiście widowiskowe i większość z nich można wykonać w domu, dysponując jedynie niewielkim zapleczem chemicznego instrumentarium. Problemem mogą być tylko niektóre z odczynników.

Powód, dla którego powstała ta książka, można odszukać w przedmowie. Autorom chodziło o podkreślenie magicznej atmosfery, jaka towarzyszy każdemu publicznemu pokazowi doświadczeń chemicznych. Nauczyciel-mag pewnym ruchem wsypuje tajemniczy proszek do szklanej kolby, wypełnionej równie tajemniczym płynem i... cała sala chemicznych ignorantów wstrzymuje dech, by po chwili zachwycić się wspaniałym, zazwyczaj kolorowym lub wybuchowym, efektem.

"Niezwykły świat chemii" jest książką tylko dla tych miłośników chemii, którym zdarza się dawać publiczne pokazy. Miłośnik literatury pięknej z pewnością po nią nie sięgnie.

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI

AUSTRALIA. KRAINA PEŁNA TAJEMNIC
Tekst: Roff Smith i inni.
Zdjęcia: Sam Abell i inni.
Przełożyli Paweł Woźniakowski i Ewa Adamska.
Wydawnictwo G+J RBA, Warszawa 2000.

Kolejny album z serii firmowanej przez Towarzystwo National Geographic, podobnie jak poprzednie, zachwyca wspaniałymi zdjęciami.

Tym razem tematem jest Australia, kraj na antypodach, jedno z najniezwyklejszych i najstarszych miejsc na świecie. Zdjęcia pokazują tę krainę z bardzo różnych stron - zawiedzie się ten, kto będzie oczekiwał jedynie fotografii australijskich krajobrazów, fauny i flory. Album jest tak pomyślany, by stanowił kompletny dokument tego kontynentu, zawierający oprócz kadrów z natury także sceny z życia mieszkających tam ludzi. Autorzy zdjęć nie stronią przy tym od pokazywania negatywnych skutków ludzkiej działalności.

Oprócz zdjęć album zawiera także interesującą część opisową. Tekst został podzielony na 7 rozdziałów, z których każdy dotyczy innego geograficznego rejonu Australii (jeden z nich opisuje np. Tasmanię). Do niektórych rozdziałów dodano także obszerne tematyczne eseje, np. o aborygenach. Wszystko jest zgrabnie napisane i przetłumaczone, więc czyta się świetnie. Nie należy jednak traktować tej książki jako kompendium aktualnego stanu wiedzy na temat tego kontynentu, bo wyjątkowa przystępność ma swoją cenę - treść zawiera sporo niedomówień i nieścisłości, pojawiają się także nieliczne błędy.

Wracając do zdjęć, trzeba także o nich powiedzieć kilka gorzkich słów. Być może jest to cecha jedynie oglądanego przeze mnie egzemplarza, ale wygląda na to, że drukarze nie stanęli na wysokości zadania. Niektóre zdjęcia, choć wspaniałe, są wyraźnie zbyt ciemne i brak im żywych kolorów. Mimo wad, album ten jest chyba najlepszą dostępną na naszym rynku publikacją o Australii.

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI

LEKSYKON INTERNETU - TECHNOLOGIA, KULTURA, BIZNES, POLITYKA, ROZRYWKA
Michał Czajkowski.
Wydawnictwo MIKOM, Warszawa 1999.

Wielu ludzi już podczas pierwszego kontaktu z Internetem natrafia na barierę specjalistycznego słownictwa lub po prostu gubi się w oceanie możliwości, oferowanych przez to najnowsze medium.

"Leksykon Internetu" jest obszernym przewodnikiem dla debiutującego wędrownika po Sieci, ale nie tylko i nie tyle przewodnik, co słownik, wyjaśniający przystępnie większość możliwych do napotkania terminów (wraz z ich brzmieniem angielskim). Książka (blisko 500-stronicowa) zawiera ponad 1000 ustawionych alfabetycznie haseł, a także około 2000 najważniejszych adresów ciekawych witryn. Cennym uzupełnieniem tego pożytecznego wydawnictwa jest specjalna, aktualizowana na bieżąco, witryna.

BOGDAN MIŚ

Książki nadesłane:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka:

Strzelby, zarazki i maszyny, Jared Diamond

Praktyczny słownik łacińsko-polski, Jerzy Mańkowski

Wprowadzenie do kosmologii współczesnej, Andrew Liddle

Mag Północy, Isaiah Berlin

Słownik ortograficzny, Jan Grzenia

Słownik chemii, pod redakcją Johna Daintiha

Wydawnictwo MIKOM

INTERNET początek żeglugi, Michał Jakubowski

Poczta elektroniczna, Dariusz Fabicki

Wirtualna edukacja, Mirosław J. Kubiak

Mój XXL komputer do gier, Loyd Case

Zaawansowane możliwości programu PowerPoint 2000 wersja polska, Mirosława Kopertowska

Poznaj Office 2000PL, Ed Bott

Wydawnictwo G+J RBA

Królestwa zwierząt. Ostoje dzikiej przyrody, Douglas Botting, Patrick R. Booz i inni

Wydawnictwo Naukowe PWN

Wstęp do spektroskopii laserowej, Halina Abramczyk

Fizyczne metody diagnostyki medycznej i terapii, praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Z. Hrynkiewicza i Eugeniusza Rokity

Ewolucja Wszechświata, Fred Adams, Greg Laughlin

Wydawnictwo Amber

Skarby matematyki, Timothy Frerris

Cel Ziemia, Austen Atkinson

Atlantyda w Andach, James M. Allen

Bogowie Edenu, Andrew Collins

Wydawnictwo CiS

Symbiotyczna planeta, Lynn Margulis

Wydawnictwo FUNNA, sp. zo.o.

Spór o racjonalność naukową od Poincarégo do Laudana, Wojciech Sady

Wydawnictwo Chemiczne Ekologiczne kłamstwa ekowojowników, Przemysław Mastalerz